Uniwersalna ładowarka USB do wszystkich urządzeń

943

Osiągnięto porozumienie w sprawie uniwersalnej ładowarki do wszystkich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Do jesieni 2024 r. USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE, uzgodnili dzisiaj negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego. Ujednolicona  zostanie prędkość dla urządzeń obsługujących szybkie ładowanie. Skorzystają na tym  użytkownicy i środowisko, bo mniej będzie odpadów.  Nabywcy  będą mogli wybrać, czy kupić nowe urządzenie z ładowarką, czy z niego zrezygnować.

Wstępne porozumienie dotyczące zmienionej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych ustanawia jedno rozwiązanie do ładowania niektórych urządzeń elektronicznych. Ustawa ta jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz uczynienia produktów w UE bardziej zrównoważonymi, zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i ułatwienia życia konsumentom.

Zgodnie z nowymi przepisami konsumenci nie będą już potrzebować innego urządzenia ładującego i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia i mogą używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla przewodowego, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od ich producenta. Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań w ciągu 40 miesięcy od wejścia w życie.

Lepsza informacja i wybór dla konsumentów

Konsumenci otrzymają jasne informacje na temat charakterystyki ładowania nowych urządzeń, co ułatwi im sprawdzenie, czy ich istniejące ładowarki są kompatybilne. Kupujący będą też mogli wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką czy bez.

Te nowe obowiązki doprowadzą do większego ponownego wykorzystania ładowarek i pomogą konsumentom zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton e-odpadów rocznie.

Promowanie innowacji technologicznych

Ponieważ technologia ładowania bezprzewodowego staje się coraz bardziej rozpowszechniona, Komisja Europejska będzie uprawniona do opracowywania tzw. aktów delegowanych dotyczących interoperacyjności rozwiązań w zakresie ładowania.

Sprawozdawca Parlamentu Alex Agius Saliba (S&D, MT) powiedział: „Dzisiaj Uniwersalna ładowarka stała się rzeczywistością w Europie! Europejscy konsumenci przez długi czas byli sfrustrowani wieloma różnymi ładowarkami gromadzącymi się po zakupie każdego nowego urządzenia. Teraz będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych. Jesteśmy dumni, że oprócz smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i zestawów słuchawkowych, przenośnych konsol do gier wideo i przenośnych głośników przepisy dotyczyć będą również laptopów, czytników e-booków, bezprzewodowych słuchawek, klawiatury, myszy komputerowych i przenośnych urządzeń nawigacyjnych. Dodaliśmy również przepisy dotyczące ładowania bezprzewodowego, będącego kolejną ewolucją w technologii ładowania oraz lepszego dostępu do informacji i oznaczeń dla konsumentów”.

Po wakacyjnej przerwie Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a jej postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach. Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów wprowadzonych na rynek przed wejściem przepisów w życie. W minionej dekadzie Parlament wielokrotnie wzywał Komisję do przedstawienia wniosku w sprawie uniwersalnej ładowarki. Wniosek legislacyjny został złożony 23 września 2021 r. (PE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here