Uniwersytet Medyczny w Lublinie skorzysta z obligacji skarbowych

196

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych zostało przekazanych Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Uczelnia planuje przeznaczyć środki m.in. na powstanie Centrum Edukacji Medycznej.

O przekazaniu skarbowych papierów wartościowych Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie poinformowano na poniedziałkowym briefingu prasowym. Wiceminister finansów Sebastian Skuza podkreślił zalety takiej formy wsparcia uczelni.

„Instrument jest dobry z tego względu, że wchodzi do uczelni kapitał. Uczelnia może – w oparciu o to, co ma – śmiało planować działania, głównie inwestycyjne, rozwojowe. Wie, kiedy dane papiery będą wykupione, według wartości nominalnej są odsetki i jest jeszcze jedna ważna rzecz – co przy turbulentnym otoczeniu gospodarczym często powoduje problemy dla kwestorów, kanclerzy, a w konsekwencji dla uczelni – że nie ma tutaj przymusu wykorzystania tych środków do końca roku budżetowego”- wyjaśnił  podczas briefingu  prasowego wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapewnił o wsparciu uczelni medycznych w Polsce, zarówno – jak zaznaczył – przez działania inwestycyjne, jak i bezpośrednio ukierunkowane na dydaktykę. „Pilnujemy jakości kształcenia, zmieniamy standardy kształcenia, zmieniamy paradygmat – odchodzimy od tylko i wyłącznie dostarczania wiedzy na rzecz kompetencji i umiejętności, to jest nasz cel” – powiedział Bromber, dziękując jednocześnie ministerstwu finansów za współpracę dotyczącą wsparcia uczelni medycznych.

Rektor UM w Lublinie prof. Wojciech Załuska  podkreślił, że otrzymane środki zostaną wykorzystane przez uczelnię na budowę  Centrum Edukacji Medycznej. To jest duża inwestycja, która pozwoli nam na jeszcze szerszą i doskonalsze ujęcie obszaru edukacji. Ponieważ każda inwestycja wymaga teraz tzw. wkładu własnego, to być może część tych środków przeznaczymy właśnie na ten cel – wyjaśnił rektor.

Historia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie sięga 1950 r. Wtedy dwa wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (medyczny i farmaceutyczny) zyskały autonomię. Początkowo zostały przekształcone w Akademię Lekarską, która po trzech miesiącach przyjęła nazwę Akademii Medycznej. W 2008 r. AM została przekształcona w UM w Lublinie. Obecnie na 6 wydziałach i 16 kierunkach studiów w lubelskim Uniwersytecie Medycznym kształci się ok. 7 tys. osób.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here