Do szeroko zakrojonej akcji pomocy dla Ukrainy, realizowanej pod patronatem prof. Wojciecha Załuski, rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, włączone zostały również szkolenia w zakresie działalności klinicznej. Operacje witrektomii polegające na usunięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej wymagają niezwykle precyzyjnego zabiegu mikrochirurgicznego. W opanowaniu tej skomplikowanej techniki lekarzom z Ukrainy pomagają wybitni specjaliści z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sprzętu do wizualizacji śródoperacyjnej w technologii 3D, zakupionego dla kliniki przez władze uczelni, rektora Wojciecha Załuskę i prorektora Kamila Torres.
Wspólna inicjatywna uczelni i Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich pozwoliła na wprowadzenie specjalistycznych szkoleń z operowania witrektomii, zaćmy oraz właściwego zaopatrzenia chirurgicznego ran i poważnych urazów oczu, które występują u poszkodowanych w warunkach wojennych.
– W pomoc lekarzom z Ukrainy angażujemy się bardzo aktywnie od początku tej barbarzyńskiej wojny, wywołanej przez Rosję u naszych wschodnich sąsiadów – informuje prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor uczelni ds. umiędzynarodowienia i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. – Dostarczamy im sprzęt medyczny, materiały chirurgiczne, operujemy ofiary wojny, które trafiają do naszego ośrodka, prowadzimy liczne telekonsultacje okulistyczne i szkolenia lekarzy. Ostatnio, z takiego szkolenia w zakresie procedur chirurgicznych, przeprowadzanych na bloku operacyjnym oraz szerokiej gamy diagnostyki, skorzystała w Lublinie dr Nataliya Preys, chirurg z Kliniki Okulistyki we Lwowie, która teraz dzieli się tą wiedzą z ukraińskimi lekarzami i samodzielnie przeprowadza operacje witrektomii u siebie w klinice.
Doktor Nataliya Preys została przeszkolona nie tylko z technik operacyjnych, ale również z zasad aseptyki, prowadzenia operacji i organizacji pracy bloku operacyjnego oraz całej logistyki diagnostyczno-terapeutycznej. Uczyła się specjalistycznej obsługi kamer o bardzo dużej rozdzielczości, wykorzystywanych w telemedycynie, które podarowane zostały ukraińskim lekarzom.
– Umiejętności w obsłudze tak zaawansowanego sprzętu nie zdobywa się na odległość, tylko w wyspecjalizowanym ośrodku pod okiem doświadczonych praktyków – zapewnia prof. Robert Rejdak, inicjator szkoleń dla okulistów z Ukrainy. – Oprócz profesjonalnego przygotowania do zabiegów chirurgicznych przekazałem naszej koleżance ze Lwowa z ramienia SCOP i naszej uczelni, dużo nowoczesnych narzędzi do mikrochirurgii, które są bardzo drogie i trudno dostępne obecnie na rynku. Amerykańskie i niemieckie firmy nie nadążają z ich produkcją, bo tak ogromne są potrzeby. My też czekamy na kolejną dostawę, aby jeszcze więcej tego specjalistycznego sprzętu dostarczyć na Ukrainę. Robimy to z dobroci serca, żeby lekarze mogli ratować wzrok ciężko doświadczonym ofiarom wojny.
Dzięki telemedycynie specjaliści z Lublina mogą też konsultować najbardziej skomplikowane przypadki urazów oczu. Są w stałym kontakcie z ośrodkiem we Lwowie, a dr Nataliyę Preys, traktują już prawie jako zamiejscowego pracownika lubelskiej kliniki.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni za wielkie serce i wszechstronną pomoc okazaną nam przez władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a w szczególności przez rektora Wojciecha Załuskę i prorektorów: Roberta Rejdaka i Kamila Torres. Podarowane dla naszej kliniki we Lwowie materiały chirurgiczne, specjalistyczny sprzęt, możliwość szkoleń i leczenie ofiar z Ukrainy to pomoc bezcenna. Możemy dzięki temu przeprowadzać znacznie więcej operacji chirurgicznych ofiarom wojny w naszym ośrodku – mówi dr Nataliya Preys z Kliniki Okulistyki we Lwowie.
W lubelskiej Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej również są operowani pacjenci z Ukrainy. Są to przede wszystkim dzieci i młodzi ludzie. – Trafiają do nas ofiary tej barbarzyńskiej wojny z licznymi urazami wojennymi oczu ze zranieniami, poparzeniami, stłuczeniami, zaćmą pourazową i ciałami obcymi w oczach. Przeprowadziliśmy już 20 operacji ratując najmłodszych przed utratą wzroku. Dzieci operowane są w naszej klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, a także na oddziale chirurgii szczękowej, chirurgii plastycznej oraz w Instytucie Stomatologii. Opiekuje się nimi interdyscyplinarny zespół specjalistów powołanych przez rektora Wojciecha Załuskę.
Działające przy lubelskiej klinice Ponadregionalne Centrum Terapii Urazów Oka, należy do najbardziej specjalistycznych ośrodków w Polsce, gdzie operowane są najtrudniejsze przypadki ciężkich uszkodzeń narządów oka, a także rzadkie choroby oczu u dzieci i dorosłych. (JC)