Uniwersytet Śląski stworzy przestrzeń dla innowacyjnej przedsiębiorczości

593

Uniwersytet Śląski, dzięki unijnemu projektowi, stworzy wielofunkcyjną przestrzeń dla osób chcących rozwijać innowacyjną przedsiębiorczość. Uczelnia wyremontuje w tym celu dawny gmach Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej.

Jak przekazał rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko, projekt „centrum kreatywności i coworkingu SPINplace” ma wzmacniać współpracę uniwersytetu z otoczeniem gospodarczym. Jednocześnie przedsięwzięcie ma mieć wymiar regionalny i międzyuczelniany.

„SPINplace zaprojektowano z myślą o osobach, które chcą rozpocząć lub rozwinąć swoją biznesową działalność, mają pomysł na nowy produkt lub usługę i poszukują przestrzeni sprzyjającej nawiązywaniu kontaktów między społecznością akademicką, reprezentującą różne obszary technologiczne, a światem biznesu” – wyjaśnił rzecznik.

„Centrum kreatywności i coworkingu ma przyczynić się do wzrostu liczby start-upów czy firm typu spin-off, a także wzmocnić działania z zakresu transferu technologii” – poinformował Szymik-Kozaczko.

Projekt obejmuje sześć inicjatyw. Jedna z nich to „Silesia Design School” – przestrzeń pod kątem inicjatyw rozwijających zaplecze projektowania usług i produktów. „Spin Business Accelerator” ma z kolei kreować i wspierać projekty dotyczące opracowania i wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów, usług i technologii.

W SPINplace ma działać fabryka start-upów, w której mentorzy, inwestorzy i eksperci będą mogli angażować się w inicjatywy biznesowe w zamian za prawa do udziałów, a także centrum prototypowania trójwymiarowego. Przewidziano przestrzeń spotkań i pracy np. dla studenckich kół naukowych i kawiarenkę umożliwiającą organizację wydarzeń popularyzujących naukę.

Dla utworzenia centrum SPINplace zaplanowano przebudowę i odnowienie pomieszczeń budynku przy ul. Bankowej 5, wraz z jego zewnętrzną elewacją. To dawna siedziba Narodowego Banku Polskiego, przejęta przez uczelnię w 2006 r. (NBP przeniósł się do sąsiadującego z tym budynkiem nowego gmachu).

Ostatnio w budynku działało m.in. Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego. Inwestycję dotyczącą ul. Bankowej 5 umieszczono w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Katowice. Na projekt wartości 30 mln zł uczelnia otrzymała w ostatnich dniach 25,3 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014–2020.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here