Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest jedną z pierwszych placówek w Europie, w której przeprowadzono zabiegi usuwania zaćmy metodą 3D, przy użyciu systemu zarejestrowanego i dedykowanego do tego celu. Zastosowanie innowacyjnej aparatury Ngenuity with Data Fusion ver.1.3 pozwala na dokonywanie niezwykle precyzyjnych operacji przy zachowaniu najwyższych zasad bezpieczeństwa. Pacjenci poddawani są tym zabiegom w lubelskiej klinice od 10 września.
Doświadczeniami z ich prowadzenia prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i prorektor Uniwersytetu Medycznego, podzieli się podczas specjalnej sesji na Europejskim Kongresie Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej, który już niebawem odbędzie się online. – Wcześniej też wykonywaliśmy operacje zaćmy w technologii 3D, ale przy zastosowaniu aparatury Ngenuity with Data Fusion ver.1.3 firmy Alcon, są one najbardziej precyzyjne – wyjaśnia prof. Robert Rejdak. – W bardzo wysokiej rozdzielczości i w dużym powiększeniu możemy wykonywać kolejne fazy operacji. Jednocześnie trzeba podkreślić, że dzięki temu systemowi chirurg przebywa w pewnej odległości od chorego i dzięki temu uzyskujemy dystans społeczny, niezwykle ważny w czasie pandemii. Nie pochylamy się nad mikroskopem, tylko patrzymy z przodu na duży ekran, na którym obserwujemy pole operacyjne.
Trwają rozmowy z władzami samorządowymi oraz władzami Uniwersytetu Medycznego, aby sprzęt do operacji zaćmy metodą 3D na stałe wszedł na wyposażenie lubelskiej kliniki. To najnowszy model dedykowany tego rodzaju zabiegom. Firma Alcon wybrała lubelską klinikę do sprawdzenia skuteczności działania specjalistycznej aparatury w praktyce, uwzględniając doświadczenie prof. Roberta Rejdaka w wykonywaniu operacji w technologii trójwymiarowej.
– Moja przygoda z technologiami 3D rozpoczęła się kilka lat temu w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano, gdzie również szkoliłem lekarzy z całego świata w wykorzystaniu tego typu systemów. Myślę, że ten fakt zaważył o wyborze naszego ośrodka do przeprowadzenia pierwszych w Europie zabiegów usuwania zaćmy w przednim odcinku oka metodą 3D.
Operacje zaćmy w Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wykonywane są w systemie dwuzmianowym: rano i popołudniu. Wszystko po to, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć zagrożenia związane z koronawirusem i zapobiegać gromadzeniu się pacjentów. Lubelska placówka spełnia najwyższe kryteria bezpieczeństwa, a system dwuzmianowy pozwala na zwiększenie liczby operacji:
– W Klinice przy Chmielnej leczymy pacjentów z całej Polski według najnowszych standardów stosowanych w okulistyce, dlatego chcemy sprostać wyzwaniom epidemiologicznym, zwiększając jednocześnie dostępność operacji zaćmy – podsumowuje prorektor ds.umiędzynarodowienia i cyfryzacji – Jest też pewne niepokojące zjawisko. Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty zbyt późno. Chorzy czekają do momentu, kiedy jest już bardzo źle. To niestety nie sprzyja bezpieczeństwu leczenia chirurgicznego i zwiększa ryzyko powikłań. Dlatego apelujemy do pacjentów, żeby zgłaszali się wcześniej – zachęca prof. Robert Rejdak.