V Kongres Onkologii Polskiej

1322

Ponad pół tysiąca specjalistów z dziedziny onkologii z Polski i zagranicy bierze udział w V Kongresie Onkologii Polskiej we Wrocławiu, który z uwagi na sytuację epidemiczną odbywa się w formule hybrydowej. Stolica Dolnego Śląska drugi raz jest gospodarzem największego wydarzenia edukacyjno-naukowym w świecie onkologicznym. Motywem przewodnim tegorocznego Kongresu jest kompleksowa i koordynowana opieka onkologiczna. W programie zaplanowano 60 sesji edukacyjnych, w tym blisko 160 wykładów, które poprowadzi 175 wykładowców. Kongres  potrwa do 23 października 2021 r.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że Kongres Onkologii Polskiej jest kluczowym, ogólnopolskim wydarzeniem poświęconym rozwojowi onkologii w Polsce. „To duże wyróżnienie dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, że już po raz drugi może ono odbyć się we Wrocławiu. Świadczy to o tym, że nasz marszałkowski szpital jest ważnym i cenionym ośrodkiem onkologicznym również na poziomie ogólnopolskim” – mówił.

„Tematy poruszane podczas kongresu wyznaczają kierunek debaty publicznej na kolejne lata, ale przede wszystkim wskazują trendy leczenia onkologicznego” – podkreślił dyrektor naczelny DCO i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego dr hab. Adam Maciejczyk. Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął kongres swoim patronatem honorowym. Jak mówił minister P. Ćwik, prezydent Andrzej Duda jest szczególnie zainteresowany tym obszarem ochrony zdrowia, jakim jest onkologia, podobnie jak Funduszem Medycznym. Przypomniał, że przy Prezydencie RP w ramach Narodowej Rady Rozwoju została powołana Rada ds. ochrony zdrowia, na czele której stoi prof. Piotr Czauderna, który  uczestniczy w kongresie.

„W obliczu wyzwania, jakim jest stale rosnąca liczba zachorowań na nowotwory, stanowią państwo niezwykle istotną grupę specjalistów, od których w perspektywie najbliższych lat zależy zdrowie i życie milionów Polaków. Co roku na raka umiera w Polsce ok. 100 tys. osób. Nowotwory odpowiadają za ponad połowę zgonów w grupie wiekowej od 55 do 74 roku życia. Co więcej, wciąż niezadowalające są wskaźniki przeżywalności, które nadal są u nas niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej” – napisał Prezydent RP.

Wąskie ścieżki leczenia trzeba udrożnić

Podkreślił, że dodatkowym wyzwaniem stała się pandemia koronawirusa, która spowodowała spadek liczby osób zgłaszających się do lekarzy onkologów, a co za tym idzie nieuchronne zmniejszenie wykrywalności chorób nowotworowych. „W tej sytuacji jeszcze pilniejsze staje się jak najpilniejsze i pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej” – zaznaczył przypominając, że projekt ten został opracowany z jego inicjatywy.

„Musimy zapewnić szerszą i szybszą diagnostykę oraz lepszą dostępność w leczeniu nowotworów. Nowoczesne metody leczenia, takie jak protonoterapia, powinny być powszechnie stosowane, a służąca do ich przeprowadzania aparatura musi być jak najefektywniej wykorzystywana. Wąskie ścieżki leczenia trzeba koniecznie udrożnić i jak najszybciej zamienić w otwarte kanały pozwalające dobierać najlepsze terapie dla poszczególnych pacjentów. Zdecydowanej poprawy wymaga leczenie nowotworów u dzieci” – napisał w liście do uczestników kongresu Prezydent RP.

Wyraził nadzieję, że kongres stanie się okazją do dyskusji o problemach związanych z leczeniem i przyczyni się do wypracowania rozwiązań, które pozwolą poprawić wyniki przeżywalności i tym samym dołączyć do innych europejskich krajów, biorąc pod uwagę skuteczność walki z rakiem.

Odznaczenia PTO

Podczas otwarcia kongresu wręczono odznaczenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za „zasługi na rzecz polskiej onkologii” dla prof. dra hab. n. med. Andrzeja Kułakowskiego, prof. dra hab. n. med. Stanisława Góździa, prof. dra hab. n. med. Bogusława Maciejewskiego oraz prof. dra hab. n. med. Mariana Reinfussa.  Następnie prof. A. Kułakowski wygłosił wykład inauguracyjny o historii onkologii polskiej w XX wieku. Z kolei prof. B. Maciejewski zaprezentował wykład o roli dawki i czasu w leczeniu onkologicznym.

Więcej informacji: www.kongres.pto.med.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here