Produkcja Caddy ruszy wkrótce w fabryce za 2 mld zł

961

W fabryce spółki Volkswagen Poznań (VWP) dobiegają końca przygotowania do rozruchu i seryjnej produkcji Caddy 5. W nowe hale, maszyny i urządzenia zainwestowano ponad 2 mld zł. Po trwającej ponad dwa lata rozbudowie zakładu zakończono większość inwestycji związanych z przygotowaniem do produkcji samochodów nowej generacji. Rozbudowano halę spawalni, wybudowano nową halę logistyczną i zintegrowano tereny poznańskiej fabryki.

    Produkcja będzie rozwijała się stopniowo, od kilkudziesięciu egzemplarzy w fazie wstępnej do pełnych mocy produkcyjnych, jakie osiągniemy w 2021 roku – mówi prezes spółki VWP i dyrektor zakładu w Poznaniu Dietmar Mnich. „Za nami około 90 proc. wszystkich inwestycji związanych z przygotowaniem zakładu do produkcji nowego modelu. W tej chwili trwa produkcja samochodów testowych, a przed samym uruchomieniem produkcji seryjnej we wrześniu tego roku, planujemy ostateczną przebudowę zakładu pod nowego Caddy”.

Pierwszym etapem rozbudowy zakładu było zespolenie terenów fabryki, dotychczas przedzielonych drogą publiczną. Na początku 2019 roku w teren zakładu wcielono ulicę Smołdzinowską i zintegrowano tereny fabryki leżące po obu jej stronach. Powstała nowa hala logistyczna, a z nią blisko 46 tys. m kw. powierzchni magazynowej mogącej pomieścić 10 tys. pojemników z częściami do produkcji Caddy i T6.1.

Największym wyzwaniem finansowym i organizacyjnym była rozbudowa hali spawalni. Poza postawieniem nowej hali o powierzchni ponad 14 tys. m kw., spółka zdecydowała też o zakupie 450 wielofunkcyjnych robotów. „Ich zadaniem będzie precyzyjna budowa karoserii Caddy 5, której konstrukcja została wzmocniona wysokowytrzymałościową blachą oraz blachą tłoczoną na gorąco. Prawidłowa obróbka i zgrzewanie tych materiałów wymaga zastosowania trwałych, specjalistycznych urządzeń o podwyższonej sile nacisku. Zastosowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych było jednym z powodów, obok kwestii związanych z ergonomią i humanizacją miejsc pracy, automatyzacji tego obszaru, której stopień po wprowadzonych zmianach zwiększy się z 43 proc. do ponad 80 proc.”- podano.

Spółka podkreśliła, że budowa nowej karoserii Caddy 5 wymagać będzie wykonywania znacznie mniejszej ilości czynności manualnych, natomiast blisko trzykrotnie zwiększy się zapotrzebowanie na operatorów maszyn i urządzeń. „W przypadku zakładu w Poznaniu w ostatnich dwóch latach zrealizowaliśmy ponad 1,8 tys. szkoleń, których celem było przekwalifikowanie pracowników i przygotowanie ich do pracy w nowych warunkach i w nowej roli” – powiedziała Jolanta Musielak z zarządu VWP.

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce oraz największy pracodawca w Wielkopolsce zatrudniający w czterech zakładach ponad 11 tys. osób. Taśmy produkcyjne zakładów zlokalizowanych w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni opuszcza każdego dnia 1170 nowych samochodów dostawczych, modeli VW Caddy, VW Transporter, VW Crafter oraz samochodów marki MAN TGE w tym także samochody elektryczne.

W 2019 roku zakłady opuściło łącznie 266 127 samochodów dostawczych. Poza produkcją samochodów do Volkswagen Poznań należy także odlewnia, która miniony rok zamknęła wynikiem 4,2 mln wyprodukowanych komponentów aluminiowych. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here