Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Odkrycie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w miejscowości Zaczernie (woj. podkarpackie). Dotychczas giełdowy ML System był znany przede wszystkim jako dostawca innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych, które są zintegrowane z budownictwem.
Wynalazek zaprezentowano podczas konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie firmy w Zaczerniu koło Rzeszowa (Podkarpackie). Prezes ML System Dawid Cycoń powiedział, że urządzenie stworzono w kilkadziesiąt dni. – Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – wyjaśnił prezes.
Dawid Cycoń ma nadzieję, że produkt jego spółki będzie masowo stosowany w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. – Ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata – stwierdził prezes ML System.
Prezydent Andrzej Duda, który poddał się testowi w laboratorium tej firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny – relacjonował, że „ono działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu”. – Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie – opisywał prezydent.
ML System zajmuje się głównie tworzeniem materiałów, które zamieniają tradycyjne materiały budowlane na takie, które są aktywne fotowoltaicznie, m.in. zamienia żaluzje zewnętrzne na budynkach na takie, które wytwarzają prąd, oprócz tego mogą też ogrzewać budynek. Posiada własny ośrodek rozwojowy. (inf)