W 2021 roku możemy pokonać pandemię

1064

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki zamawia cztery razy więcej szczepionki przeciw COVID-19, niż jeszcze kilka dni wcześniej, powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor tego Instytutu. Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zaznaczył, że  chętnych  do zaszczepienia jest prawie tysiąc pięćset osób, to bardzo dużo. Jeśli z tej możliwości skorzysta ok. 60-70 proc. Polaków, to w trzecim kwartale 2021 roku możemy oczekiwać końca pandemii.

„Trudno coś jednoznacznie wyrokować, ale mam nadzieję, że po wakacjach, z początkiem roku szkolnego, może akademickiego, powinniśmy odczuwać już pierwsze symptomy normalności po długiej walce z pandemią” – uważa Banach.

Profesor zapewnił, że o bezpieczeństwie szczepionki może świadczyć jej mechanizm wykorzystywany do tej pory m.in. w onkologii i kardiologii. „To jest bardzo bezpieczna szczepionka” – podkreślił. „Genetycy, wirusolodzy podkreślają, że mamy tutaj materiał genetyczny wirusa odpowiedzialny za kodowanie charakterystycznego dla koronawirusa białka, którym jest niestabilne mRNA ulegające szybko degradacji w naszym organizmie” – wyjaśnił. „W wyniku szczepienia nasz organizm produkuje przeciwciała właśnie przeciwko temu charakterystycznemu białku, tak byśmy po drugiej dawce szczepienia byli uodpornieni na wirus” – tłumaczył naukowiec.

Szczepionka na COVID-19 ma nas uodpornić, spowodować, że wrócimy do normalności, bo  wszyscy jesteśmy już bardzo zmęczeni pandemią. „Po pojawieniu się szczepionki w szpitalach zauważyłem jedność i ogromną solidarność środowiska medycznego w przekazywaniu argumentów za masowymi szczepieniami” – tłumaczył. „Za nami, medykami, idą też inne grupy społeczne. Dotychczas mówiliśmy tylko, że zaczepimy się w pierwszym możliwym terminie, a teraz pokazujemy, że jesteśmy wiarygodni.

Osoby, które nie mają wykształcenia medycznego mogą mieć określone wątpliwości, co do szczepionki. I trudno się im dziwić, że mają wątpliwości, bo nie mają tej wiedzy, jaką posiadają lekarze i naukowcy. W sieci jest bardzo dużo, profesjonalnie sporządzonych, materiałów antyszczepionkowych.

„Tym ludziom zależy bardzo, abyśmy się nie szczepili. Nie mam pojęcia, dlaczego przygotowują takie dezinformacje. Pod większością z tych materiałów są podpisani fałszywi naukowcy, a nawet rzekomi +nobliści+. Podane są ich nazwiska, których oczywiście nie można zidentyfikować” – wskazywał profesor. „Ludzie nie mają w sobie, niestety, chęci i potrzeby sprawdzenia tych danych. Widzą, że coś takiego jest i są w stanie szybciej to udostępnić niż zweryfikować” – podkreślił.

Zdaniem profesora Banacha, kampanie społeczne zachęcające do masowych szczepień powinny być uspokajające. Tak jest na przykład kampania „Pierwiosnek” we Włoszech. „One przekonują, że tylko wspólnie możemy przywrócić normalność” – powiedział. „Wiem, że ludzie też mają dość straszenia liczbami zmarłych, przewidywaniem, co się stanie jak się nie zaszczepimy, wydaje się zatem, że czas na dobrze przygotowaną pozytywną kampanię merytoryczną” – dodał.

„Dlatego wolałbym, abyśmy spokojnie i przede wszystkim wspólnie doszli do jak największej liczby zaszczepionych, po to, by właśnie rok 2021 był rokiem pokonania pandemii” – podsumował profesor Banach. PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here