Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO)w szwajcarskim Lugano jest międzynarodowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki. Praktyczną wiedzę w zakresie chirurgii schorzeń chorób oczu zdobywają tam lekarze z całego świata. Bliźniaczy ośrodek ESASO, o takim samym profilu, powstaje teraz w Lublinie. Umowę o powołaniu elitarnej szkoły podpisali 2 października: prof. Wojciech Załuska, rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektor globalny ESASO w Lugano.
Trzy lata wcześniej dzięki wspólnej inicjatywie prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektora globalnego ESASO i prof. Roberta Rejdaka, szefa lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego, założono w Lublinie satelitarne centrum badawczo-szkoleniowe ESASO dla Europy środkowowschodniej. Był to jedyny taki ośrodek w Europie i drugi na świecie po Singapurze. Teraz przekształca się w Europejską Szkołę Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO), specjalizującą się w chirurgii schorzeń oczu i operacjach plastycznych.
– Umowa zakłada prowadzenie pięcioletnich szkoleń w zakresie chirurgii oka, które będą się odbywały co miesiąc z udziałem okulistów z całego świata. Szkołą kierować będą dwaj wybitni specjaliści, którzy od tego roku akademickiego pełnią rolę prorektorów: prof. Robert Rejdak i prof. Kamil Torres. Otwarcie tak elitarnej szkoły w Lublinie jest dla naszego środowiska akademickiego zaszczytnym wyróżnieniem – powiedział prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas podpisania umowy.
Zawarcie porozumienia zbiegło się z równoznacznym przekazaniem przez prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektora globalnego ESASO, sprzętu o wartości miliona euro na rozpoczęcie szkoleń w lubelskim ośrodku . – Bardzo sobie cenię dokonania lubelskich okulistów z którymi współpracuję już od 10 lat. Przeprowadzili wiele pionierskich i skomplikowanych operacji zaćmy i witrektomii i to w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Profesor Robert Rejdak, który jest od kilkunastu lat w Lugano dyrektorem ds. szkolenia praktycznego lekarzy z chirurgii oka, wykształcił w Szwajcarii i w Polsce setki okulistów z całego świata. Ogromnie się cieszę, że poprowadzi teraz drugą w Europie, elitarną szkołę ESASO z siedzibą w Lublinie, zapewniał prof. Giuseppe Guarnaccia.
Strategia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych zakłada włączenie krajów ościennych w tym Białorusi, Ukrainy, Czech Słowacji, a także Gruzji, Rumunii i innych krajów w kształcenie okulistów i rezydentów w dziedzinie nowoczesnych metod chirurgii oka. – W naszym ośrodku będą mieli możliwość zdobywania umiejętności dotyczących leczenia zaćmy, chorób siatkówki, a także wykonywania operacji plastycznych np. chirurgii powiek czy twarzy. ESASO ma ogromne doświadczenie w szkoleniu specjalistów w tej dziedzinie. Jest liderem szkoleń w tym zakresie na całym świecie i tą wiedzą chce się teraz dzielić z nami w tej części Europy – informuje prof. Robert Rejdak.
Szkoła wystartowała z chwilą podpisania porozumienia, pomimo, że oficjalne rozpoczęcie działalności planowane jest na przełomie marca i kwietnia 2021r. Do zakończenia epidemii większość szkoleń będzie odbywała się online w wykorzystaniem technik cyfrowych. ESASO jest wzmocnieniem Europejskiego Centrum Leczenia Chorób Plamki i wsparciem dla prowadzenia nowatorskich badań diagnostycznych, klinicznych oraz terapii genowych.
Szkoła ESASO powstała w Lublinie w 10. rocznicę wielodziedzinowej współpracy Uniwersytetu Medycznego ze szwajcarskim ośrodkiem. Prof. Giuseppe Guarnaccia podziękował za dekadę wspólnych dokonań naukowych i szkoleniowych. Wręczył rektorowi uczelni obraz namalowany przez znanego, mediolańskiego artystę, który przedstawia w górnej części lubelski ratusz, a w dolnej szwajcarskie Lugano. Partnerski uścisk dłoni w centralnej części dzieła, jest symbolem długoletniej współpracy, z której obie strony odniosły już wiele korzyści.
– Nasza współpraca, przyczyniła się także do rozpoczęcia działalności Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki, które będzie odgrywało kluczową rolę w tej części Europy – podsumowuje prorektor Rejdak. – Pacjenci otrzymają nie tylko standardowe, ale również najnowsze terapie genowe i farmakologiczne, oparte na badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia chorób plamki. Za te wszystkie dokonania prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektor ESASO w szwajcarskim Lugano otrzyma 5 października tytuł honorowego obywatela Miasta Lublina. (JC)