W Małopolsce powstaje Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii

1486

Ponad 18 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini k. Krakowa. Nowe laboratorium będzie służyło prowadzeniu prac naukowo-badawczych na rzecz podmiotów komercyjnych. Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 8 mln zł. Jej zakończenie przewidywane jest pod koniec 2021 roku.

Jak podkreślił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, inwestycje w rozwój małopolskiej nauki oraz inspirowanie do współpracy środowisk akademickich i biznesu należą do priorytetów działań zarządu województwa. „Wsparcie Centrów Transferu Wiedzy, jakim jest +Miękinia+, jest tego najlepszym przykładem. To daje solidne podwaliny dla prowadzenia prac badawczo – rozwojowych na rzecz wykorzystania zrównoważonej energii” – zaznaczył wicemarszałek.

Na terenie centrum w Miękini powstanie pięć jednostek badawczych: laboratorium odnawialnych źródeł, poszanowania energii i środowiska, laboratorium sorbentów mineralnych, laboratorium radioizotopowych analiz środowiskowych, laboratorium badawcze iLab – jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych z salą komputerową i multimedialną salą 3D do celów prototypownia i testowania wyników badań – oraz akredytowane laboratorium hydrogeochemiczne.

Władze województwa zaznaczyły, że Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii „Miękinia” to kolejny krok w rozwoju Centrów Transferu Wiedzy, które wspomagają środowiska naukowe w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu i wspierają transfer wiedzy do przedsiębiorstw.

Małopolska – podkreślił Smółka – znajduje się w czołówce pod względem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do całego kraju. Dostarcza 9 proc. produkcji energii pierwotnej. Głównymi źródłami OZE w Małopolsce są elektrownie wodne i geotermia, a niewielki procent stanowi biomasa.

PAP – Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here