W okulistyce ważna jest profilaktyka. Dzisiaj Światowy Dzień Wzroku

966

Każdego dnia do lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej trafiają młodzi ludzie z urazami oczu, nauka zdalna spowodowała, że coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem, do tego osoby starsze chore na cukrzycę narażone są na cukrzycowy obrzęk plamki. To główne problemy z jakimi zmagają się obecnie lubelscy okuliści. W przypadającym 13 października Światowym Dniu Wzroku przypominają o tym jak ważne jest wczesne diagnozowanie chorób oczu.

– Pamiętajmy, żeby zgłaszać się na okresowe kontrole do specjalistów, do okulisty. Tylko dobry, zdrowy wzrok zapewnia nam komfort życia i bezpieczeństwo – mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. – Po pandemii koronawirusa, która się jeszcze nie skończyła, mamy dług zdrowotny w postaci epidemii chorób cywilizacyjnych, krótkowzroczności wśród dzieci oraz wzmożonej wypadkowości związanej z urazami narządu wzroku.

W każdej grupie wiekowej jesteśmy narażeni na problemy ze wzrokiem. Jak pokazały badania „Dobrze widzieć” u dzieci w wieku szkolnym coraz częściej występują wady refrakcji wzroku, w tym krótkowzroczność, spowodowane między innymi nauczaniem zdalnym w trakcie pandemii.

– Tu największym zagrożeniem jest niedowidzenie. Ważne jest badanie dzieci pod kątem występowania wad refrakcji – dodaje prof. Rejdak. – Najważniejszą profilaktyką jest przebywanie w naturalnym oświetleniu, poza domem, najlepiej 2-3 godziny dziennie.

W Lubelskiej Klinice Okulistyki Ogólnej praktycznie codziennie okuliści operują urazy oczu, do których by nie doszło, gdyby osoby wykonujący różne prace założyły okulary ochronne.

– Obserwujemy wzmożoną wypadkowość podczas wykonywania prac domowych. Pamiętajmy o okularach ochronnych, ponieważ w tej chwili jest naprawdę wysyp wypadków – mówi prof. Rejdak. – Mamy codziennie w Klinice Okulistyki operacje u pacjentów, którzy są ofiarami takich prac przydomowych bez zabezpieczenia w postaci okularów ochronnych. Bardzo dużym problemem społecznym jest też epidemia cukrzycy. Duży odsetek osób chorych na cukrzycę, to osoby narażone na powikłania oczne, w szczególności cukrzycowy obrzęk plamki. Dlatego ważna jest profilaktyka, badania okresowe u okulisty.

Eska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here