W Słupsku powstanie Centrum Badań na Chorobami Cywilizacyjnymi. MNiSW przekazało na ten cel 1,7 mln zł

1666

Już w 2020 r. na Akademii Pomorskiej w Słupsku powstanie interdyscyplinarne Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi, pozwalające na prowadzenie szeroko zakrojonych badań, m.in. klinicznych i epidemiologicznych. MNiSW przeznaczy 1,7 mln zł na powstanie trzech nowoczesnych pracowni. Te dobre wieści dla regionu przekazał podczas spotkania z władzami Akademii Pomorskiej w Słupsku wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł na Sejm RP Piotr Müller.

Skuteczniejsze metody leczenia chorób cywilizacyjnych

Dynamiczny rozwój cywilizacyjny, zmiana stylu życia oraz potrzeba sprostania zwiększającym się wymaganiom zawodowym – to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że Polacy są w coraz większym stopniu narażeni na choroby typowe dla społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych. Stąd potrzeba powstania Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi, które będzie realizować interdyscyplinarne badania istotne z punktu widzenia medycznego, społecznego i ekonomicznego.

– Powstanie Centrum pozwoli nie tylko na podjęcie w Słupsku badań nad ważną tematyką chorób cywilizacyjnych, ale będzie także szansą dla lokalnego środowiska naukowego na podjęcie tematów badawczych, które dotąd nie były realizowane w regionie – mówił Piotr Müller, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu i pasji naukowej, poprzez innowacyjne badania naukowe z zakresu ochrony zdrowia, Centrum przysłuży się do opracowania skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych. Tego życzę Państwu i całemu regionowi – podkreślił wiceminister Piotr Müller.

Słupsk z prężnie rozwijającą się nauką, czyli o korzyściach dla regionu

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), co roku 16 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, alergie czy osteoporoza – to tylko niektóre ze schorzeń, które dotykają coraz większą grupę Polaków. Nadrzędnym celem powstania Centrum jest właśnie opracowanie skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych. Prężnie działający ośrodek w Słupsku, podejmujący się tak kluczowych zagadnień, stanowi jednak nie tylko kolejny krok dla rozwoju silnego środowiska naukowego w mieście, ale jest także okazją do promocji całego regionu –  jako miejsca o dużym potencjale badawczym i naukowym.

Interdyscyplinarne centrum z nowoczesnymi pracowniami

Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi zostało zaprojektowane jako ośrodek o charakterze interdyscyplinarnym. W ramach Centrum utworzone zostaną pracownie: badań klinicznych, epidemiologicznych i analizy statystycznej, badań procesów metabolicznych, a także pracownia badań podstawowych i doświadczalnych w przebiegu chorób cywilizacyjnych. Uzyskane w ten sposób wyniki będą stanowić materiał dla prac naukowych o potencjalnie dużej wartości publikacyjnej.  Przewidywany okres utworzenia interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi obejmuje lata 2019 – 2020.

MNiSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here