W stolicy 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców po przekształceniach własnościowych

75

Ponad 72 tys. zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania we własność trafiło już do mieszkańców stolicy. Liczba dokumentów wydawanych przez dzielnice sukcesywnie rośnie. Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Warszawa ma największą ilość użytkowników wieczystych ze wszystkich miast w Polsce – ponad 450 tys. (wraz ze Skarbem Państwa). Mieszkańcy stolicy otrzymają bonifikatę niezależnie od tego w którym roku nastąpiło przekształcenie.

– Kolejne, już trzykrotne nowelizacje przepisów wiązały się m.in. z koniecznością powtórnej weryfikacji nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym pod kątem sposobu ich zabudowy. Co miało wpływ na proces wydawania zaświadczeń w stolicy. Uchwaliliśmy bardzo korzystne, 98-proc. bonifikaty dla mieszkańców i chcemy by mogli z nich jak najszybciej skorzystać. Podejmujemy wszelkie niezbędne czynności w tym zakresie – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Na początku przekształceniu podlegały jedynie grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi. Po ostatniej nowelizacji pojawiła się także możliwość przekształcenia tzw. nieruchomości mieszanych, na których oprócz budownictwa mieszkaniowego znajduje się również infrastruktura techniczna i przeznaczona na inne cele (np. budki z pieczywem) –po ustaleniu czy ich powierzchnia użytkowa nie przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na gruncie. Jeśli grunty mieszane nie spełniają tych warunków przekształcenie będzie możliwe po wydzieleniu z nieruchomości gruntu, który jest zabudowany budynkiem innym niż budynek mieszkalny.

Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat.

Jednostki samorządu terytorialnego mogły udzielić, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty. Stołeczni radni zdecydowali, że warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej, a następnie rozszerzyli jej zakres również o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

housemarket.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here