W zdrowym ciele zdrowy duch – kształtowanie dobrych nawyków

1551

Ponad 22 tysięcy followersów – takie grono odbiorców przyciągnęła Paulina Łubian na swój instagramowy profil ,,mocnofit”, gdzie dzieli się zdrowymi wersjami słodkości, pomaga w poprawieniu sylwetki oraz motywuje do działania. Stworzyła e-book ,,Zdrowe alternatywy dla sklepowych słodyczy” po który sięga coraz więcej zainteresowanych. Jak tegoroczna maturzystka godzi sport z nauką oraz skąd czerpie inspiracje? – o tym rozmawia z Dominiką Arendarską studentką dziennikarstwa na UKSW.

Już od dłuższego czasu obserwuje Twój profil na Instagramie i jestem pod wrażeniem. Powiedz, co skłoniło Cię do zdrowego stylu życia i dzielenia się nim z obserwatorami ?

Założyłam profil w sierpniu ubiegłego roku, a działam na nim od 8 lutego, czyli profil mam 3 miesiące. Zachęciło mnie to, iż chciałam pokazać, że da się zdrowo żyć i odżywiać. Dieta nie jest karą, a bardzo kaloryczne posiłki można zmienić na niskokaloryczne czego dowodzą moje przepisy.

Nie da się ukryć, że czasem ciężko jest zebrać się do ćwiczeń. Skąd bierzesz motywację ?

Szczerze mówiąc bardzo rzadko nie mam motywacji, chociaż zdarzają się takie dni. Kiedy wstaję, po pierwsze,  nie sięgam po telefon, tylko ubieram się szybko, póki mój mózg jeszcze nie myśli. Zabieram się do treningów lub po prostu biorę się w garść mówiąc sobie, że będzie mi lepiej po ćwiczeniach, więc Paulinka trenuj!

Przed Tobą matura, czyli sporo nauki. Udaje Ci się godzić sport z nauką ?

Połączenie sportu z nauką to nie jest nic ciężkiego. Nauka w klasie maturalnej nie jest trudna, tylko trzeba być dobrze zorganizowanym. Konsekwentnie wstaję każdego dnia wcześnie i trenuję. Dzięki czemu mam dwie godzinny rannego treningu co wystarcza mi na cały dzień. Nie dość, że ćwiczę to staram się zdrowo odżywiać, siedzieć w kuchni i wymyślać nowe przepisy. Na wszystko jest czas tylko trzeba dobrze go zorganizować.

Na Twoim instagramowym profilu jest wiele przepisów. Kilka sama przetestowałam i są świetne! Skąd czerpiesz inspiracje ?

Każdy przepis, który jest na moim profilu wymyślałam sama. Nigdy nie kopiowałam, ani nie porównywałam się do nikogo. Starałam się wymyślać coś, co mi odpowiada i przy okazji będzie miało dobre makro. Przepisy tworzę od końca lutego, które ułatwiają mi dietę. To główna motywacja wstawiania przepisów na ,,mocnofit”.

Jesteśmy teraz w ciężkiej sytuacji. Jakie treningi polecasz, aby utrzymać dobrą kondycje? Jest coś szczególnego co robisz ?

Radziłabym zacząć po prostu od podstaw i obserwowania profili podobnych do mojego. Niekiedy udostępniam profile, które naprawdę są świetnie. Można się wiele nauczyć od nich, wyciągnąć coś, czy nawet zapytać o radę.

Siedząc w domu zdarza nam się podjadać. Zwłaszcza teraz. Można by nawet powiedzieć, że nie wychodzimy z kuchni tylko pieczemy najróżniejsze ciasta czy ciasteczka. Masz jakieś wskazówki co zrobić, aby jednak skupić się na prawidłowym odżywianiu i wykluczyć zbędne kilokalorie ?

Żeby utrzymać dobrą kondycje nie trzeba chodzić na siłownie wystarczy spacer w zaciszu, albo w domu skakać na skakance. Ja jeżdżę na rolkach z samego rana na odludziu. O 7 rano naprawdę na ulicach nie ma ludzi. To jest tylko wymówka, że komuś się nie chce. Wystarczy wziąć ze sobą butelkę wody, założyć maskę i pojechać rowerem na przejażdżkę. To nie jest problem. Obecnie, na YouTube jest tyle filmików z ćwiczeniami, że można trenować i chudnąć. Zacznijmy od tego, że dieta to jest 70-80 proc. sukcesu a ćwiczenia to 30-20 proc.

Masz jakeś rady dla osób, które planują rozpocząć zdrowy lifestyle ?

Mogę zachęcić do robienia właśnie fit przepisów. Bardzo dużo jest ich na Instagramie. Jeśli masz ochotę na jakieś słodycze to wlicz  je w  dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Zjedz cos słodkiego dla zdrowej psychiki, ale jeśli już nie chcesz jeść tego batona, chipsów czy jakiegoś fast fooda zrób go sam. To nie jest problem. Nie zajmuje to dużo czasu tylko, max 15 minut. Zazwyczaj człowiek szuka wymówek, aż w końcu sięga po tę przekąskę i jest zdołowany. Głównie są to nawyki, które trzeba kształtować. Najlepiej rozpocząć od małych kroków. Nie mówić ,,od jutra rozpocznę godzinne treningi” , tylko ,,jutro trenuje 10-15minut” i stopniowo to zwiększać.

Na zakończenie chcę zapytać o plany po maturze ? Studia czy może praca ?

Niestety raczej mnie nie stać na studia w obecnej sytuacji i nie podejmę takiego kształcenia. Jednak myślę, że chciałabym znaleźć dobrą prace. Jeszcze nie mam pomysłu, ale miejmy nadzieje, że znajdę taką pracę, która będzie mnie satysfakcjonować. Chciałabym, żeby to było już moje zajęcie na stałe. Najlepiej gdybym mogła połączyć je z moimi zainteresowaniami fitnessem i wymyślaniem posiłków.

Bardzo dziękuje za rozmowę. Powodzenia na maturze oraz życzę dalszych sukcesów w Twojej działalności.

Z Pauliną Łubian rozmawiała Dominika Arendarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here