Władze Zgierza planują wybudować nowe mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju umożliwi samorządowi skorzystanie z wiedzy ekspertów na etapie przygotowania inwestycji. Podpisano w tej sprawie list intencyjny. Podpisy pod dokumentem złożyli wiceminister resortu i pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego Waldemar Buda oraz prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. Zgierz jest pierwszym miastem w województwie łódzkim, które zdecydowało się na finansowanie inwestycji w formule PPP.
Zdaniem Waldemara Budy to ważna inicjatywa władz miasta i kolejny krok do poprawienia warunków lokalowych w Zgierzu. ” Nie tylko budujemy nowe mieszkania, lecz także przecieramy szlaki partnerstwu publiczno-prywatnemu, które nie jest w Polsce szeroko wykorzystywane. A szkoda, bo ta formuła pozwala na efektywne wykorzystanie pieniędzy publicznych” – powiedział wiceminister 12 sierpnia podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego.
Jak informuje ministerstwo, w Zgierzu ma szansę powstać 100 nowych mieszkań. Właścicielem 10 proc. z nich zostałoby miasto. Oznacza to, że lokale weszłyby do zasobu komunalnego gminy. Natomiast 90 proc. mieszkań byłoby własnością partnera prywatnego – firmy, która wybuduje bloki na działce udostępnionej przez miasto. Następnie miałaby ona prawo do ich sprzedaży na wolnym rynku. Zdaniem resortu, nowa inwestycja może przyczynić się między innymi do zwiększenia atrakcyjności rynku mieszkaniowego na terenie Zgierza.
Prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski zwrócił uwagę, że został już wytypowany teren pod nową inwestycję. Obszar ma łączyć nową funkcję mieszkaniową z rekreacyjną.
Przy okazji podpisania listu intencyjnego wiceminister odwiedził również zgierskie szkoły, które zostały poddane termomodernizacji. Dwa lata temu roku została podpisana umowa na termomodernizację budynków oświatowych w Zgierzu. Odnowiono łącznie ponad 20 szkół, przedszkoli i żłobków, a także basen. Prace obejmowały m.in. wymianę drzwi, okien oraz instalacji centralnego ogrzewania.
Dzięki termomodernizacji średnia szacowana oszczędność energetyczna zgierskich budynków oświatowych wyniesie nawet 60 proc. Zgierz jest pierwszym miastem w województwie łódzkim, które zdecydowało się na finansowanie inwestycji w formule PPP. Łączny koszt prac to 56 mln zł.
Jak tłumaczy, PPP jest szansą dla polskiej gospodarki. Obecnie realizacja inwestycji infrastrukturalnych wymaga coraz bardziej nowoczesnych instrumentów finansowych. Jednym z nich jest właśnie partnerstwo publiczno-prywatne, czyli wspólna inwestycja instytucji publicznej (np. samorządu, rządu) i firmy, które dzielą się zadaniami i ryzykiem.
„Korzyści dla partnera publicznego to przede wszystkim brak dużego obciążenia dla budżetu w postaci jednorazowego wydatku oraz możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia partnera prywatnego” – podkreśla. Zwraca jednak uwagę, że decyzja o wyborze formuły partnerstwa publiczno-prywatnego powinna być zawsze poprzedzona oceną efektywności. Samorządy, które chcą z niej skorzystać, powinny wskazać korzyści wynikające z tej formuły dla konkretnej inwestycji oraz interesu publicznego. (PAP)