„Wakacje kredytowe” dla klientów w bankach

2063

W dobie koronawirusa, który dotknął nas niespodziewanie, banki ze szczególną dokładnością dbają o interesy swoich klientów. To od naszych finansistów zależy bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.  W obecnym czasie większość placówek postanowiła dostosować się do bieżącej sytuacji.

Kontakt z klientami wymaga odpowiednich środków ostrożności. W bankach obowiązują zasady bezpieczeństwa przyjęte w czasie epidemii koronawirusa. Przede wszystkim placówki mają skrócony czas pracy. Obsługa klientów obowiązuje w godzinach 10:00-15:00/16:00. W trakcie pracy zaplanowana jest przerwa, podczas której pracownicy zajmują się przygotowaniem placówki do dalszej obsługi. Zgodnie z normą, w banku może przebywać maksymalnie od dwóch do pięciu klientów, w zależności od ilości stanowisk. Pozostałe osoby proszone są o pozostanie na zewnątrz. W strefie oczekiwania na obsługę znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.

Najbardziej narażeni są pracownicy, ponieważ mają kontakt z pieniędzmi oraz dowodami osobistymi, na których mogą być zarazki, dlatego odczuwają pewien strach. Jednak starannie wykonują powierzone obowiązki. Obsługują klientów w rękawiczkach, maseczkach i korzystają z plastikowych osłon. Używają żeli antybakteryjnych, wilgotnych chusteczek oraz płynów dezynfekujących. Placówki banku przedzielone są biało-czerwoną taśmą przyklejoną do podłogi, której klientom nie wolno przekraczać.

”Jak każdy człowiek czujemy obawę, lecz nie popadamy w panikę. Jesteśmy osobami zaufania publicznego. Instytucje takie jak banki muszą zachować ciągłość działania, aby klienci czuli się bezpieczni. Nie możemy pozwolić sobie na utratę ich lojalności” – mówi pracownik jednej z placówek franczyzowych w powiecie radomszczańskim. I dodaje „W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone wypłaty gotówki z rachunków bankowych”

Klienci dokonują większej ilości wypłat niż zwykle. Korzystają nie tylko z pobierania gotówki w placówce, ale również w bankomatach. Starsze osoby, które dotychczas nigdy nie korzystały z kart płatniczych, wnioskują o ich wydanie, bojąc się, że placówka może być nieczynna.

Ważnym zagadnieniem jest likwidacja depozytów. To od niedawna dość powszechne zjawisko. Pracownicy uspokajają deponentów, by tego nie robili, ponieważ ich oszczędności są bezpieczne. Jednak sytuacja gospodarcza jest bardzo niepewna, dlatego chcą je przechować w tak zwanej „skarpecie”.

Kwestią sporną są również kredyty, ponieważ klienci obecnie nie są nimi zbyt zainteresowani. Praktycznie każda propozycja spotyka się z obawą przed najbliższą przyszłością, pomimo obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Związek Banków Polskich podjął decyzję o wprowadzeniu tzw. „wakacji kredytowych”. To odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub części kapitałowej przez okres od trzech do sześciu miesięcy. W takim przypadku bank automatycznie wydłuża czas spłaty kredytu. Wniosek o zastosowanie „wakacji” można wypełnić drogą elektroniczną.

W dobie pandemii do placówek banku przychodzi mniej klientów niż zwykle, ponieważ przenieśli oni swoje operacje do bankowości internetowej i mobilnej. Korzystają licznie z szerokiej gamy produktowej oferowanej przez bank w systemach zdalnych. Związek Banków Polskich apeluje, by w kontaktach bankowych wykorzystywać kanały zdalne m.in. infolinie i czaty z konsultantami. Zminimalizuje to ryzyko zakażeń. Ponadto dla wygody klientów banki zwiększyły limit płacenia kartą lub telefonem bez podawania kodu PIN do 100 złotych. Zalecane jest korzystanie z wypłat/wpłat gotówki z bankomatu/wpłatomatu.

O nasze środki dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działa on na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego. Gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach oraz odpowiada za przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem. Jego podstawowym zadaniem jest dokonywanie wypłat środków gwarantowanych klientom skoncentrowanych na rachunkach i lokatach.

Autorka: Aleksandra Piwowarczyk, studentka dziennikarstwa UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here