Walka policji z przestępczością

1666

Przestępczość w ostatnim czasie na pewno wygląda inaczej niż przed pandemią koronawirusa. Sytuacja, w której się znaleźliśmy może nam dawać do myślenia, że przestępcy czerpią z niej korzyści. A jak jest naprawdę? Jak to wygląda z perspektywy policji?  Na te pytania i o przestępczości na terenie powiatu bialskiego opowiada komisarz Mariusz Kononiuk, w rozmowie z Michałem Kononiukiem, studentem dziennikarstwa na UKSW.

MK: Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na dynamikę przestępczości w powiecie bialskim?

Kom. MK: W okresie trwającej pandemii dało się zauważyć znaczny spadek ilości zgłoszeń dotyczących popełnianych przestępstw. W porównaniu do ubiegłego roku i analogicznego okresu pierwszych pięciu miesięcy, spadek przestępstw stwierdzonych kształtował się na poziomie  prawie 24 proc. na terenie powiatu bialskiego, gdzie w całym województwie lubelskim był to poziom niższy o 22,7 proc. W okresie od stycznia do maja 2020 roku stwierdzono 987 przestępstw natomiast dla porównania w tym samym okresie 2019 roku stwierdzono 1329 przestępstw.

MK: Jaka kategoria  przestępstw generuje największe nakłady sił i środków dla policji?

Kom. MK: Głównymi kategoriami są przestępstwa przeciwko mieniu, kradzieże, kradzieże z włamanie czy uszkodzenia rzeczy. Sprawcy najczęściej dokonują tych przestępstw w porze nocnej pod nieobecność świadków. Często wykorzystują przy tym sprzyjające dla nich warunki pogodowe jak opady deszczu lub mgłę. Utrudnieniem jest również fakt ze przestępcy przemieszczają się często pomiędzy różnymi powiatami dlatego zachowują  anonimowość i trudniej ich rozpoznać.

MK: Na terenie  której jednostki policji naszego powiatu ostatnio dochodziło do największej liczby przestępstw?

Kom. MK: Największą ilość przestępstw stwierdzono na terenie działania Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie w okresie pięciu miesięcy bieżącego roku odnotowano o 4 przestępstwa więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pozostałych komisariatach oraz Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej było mniej przestępstw.

MK: Czy pomimo spadku liczby przestępstw na terenie powiatu bialskiego bialska policja  ostatnio odnotowała jakieś sukcesy ?

Kom. MK:  Pomimo trwającej pandemii i spowodowanych nią ograniczeń również w codziennej pracy policjantów udało się zdjąć z „rynku” znaczne ilości substancji odurzających w postaci marihuany w ilości ok. 7 kg . Przy okazji dwóm zatrzymanym w tej sprawie osobom, mieszkańcom z sąsiedniego województwa udowodniono również udzielanie substancji psychoaktywnych, posiadanie środków pirotechnicznych oraz broni palnej bez wymaganego zezwolenia. Dodatkowo w wyniku pracy policjantów z podejrzanymi, udało się zabezpieczyć urządzenia służące do kłusownictwa oraz nielegalnie wytwarzany alkohol. Warto zaznaczyć ze zabezpieczona ilość środków odurzających pozwoliłaby na przygotowanie ok. 7000 porcji narkotyków o czarnorynkowej wartości ok. 200000 zł.

MK: Dziękuje za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów w pracy

Rozmawiał Michał Kononiuk, student dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here