Duże miasta odczuwają skutki zmieniającego się klimatu, które wpływają na ich funkcjonowanie. Wysoka urbanizacja i gęstość zaludnienia, spadek udziału powierzchni biologicznie czynnej, a tym samym potencjalnych obszarów retencji wody deszczowej wzmacniają skutki tych zmian. Już dziś występują ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci intensywnych opadów, nawałnic czy powodzi. Fale upałów i susze prowadzą do wysokich strat materialnych, zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców, dlatego stolica wdroży Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu.
Warszawa od lat konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń. Rada Warszawy przyjęła w tym roku „Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Jednym z elementów dokumentu jest m.in. atlas klimatyczny stolicy, gdzie wyróżnione zostały tereny zagrożone powodzią, nawałnicami, a także miejsca tzw. wysp ciepła (stref nasłonecznionych bez przewiewu, o wyższej temperaturze powietrza).
Warszawski Plan dla Klimatu
Miejski Plan Adaptacji określa kierunki projektowania zagospodarowania przestrzennego oraz strategię działań w najbliższych latach. Dokument obejmuje cztery filary:inwestycje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę, odnawialne źródła energii,ekologiczny transport publiczny, redukcja emisji CO2.
Jednym z elementów jest też m.in. ograniczenie stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępna jest na stronie zielona.um.warszawa.pl.
Stolica – miasto z klimatem
Już po raz dwunasty w Warszawie wakacje zakończą się Piknikiem z Klimatem. Ekowarsztaty, pokaz aut napędzanych wodorem i sposoby wykorzystywania energii z promieni słońca – to zaledwie kilka atrakcji rodzinnego Pikniku z Klimatem. Wydarzenie dla dzieci i dorosłych odbędzie się w niedzielę, 1 września przy Multimedialnym Parku Fontann. Hasło XII odsłony wydarzenia brzmi: „WARSZAWA – MIASTO Z KLIMATEM”.
Studenci Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej w „Laboratorium energii” szykują dla widzów liczne pokazy, m.in. magazynowania energii słonecznej i wykorzystania w transporcie. Goście pikniku będą mogli zobaczyć modele samochodów napędzanych wodorem (pokaz przekształcania energii elektrycznej generowanej przez PV (CO TO JEST?) w wodór a następnie przekształcanie jej w ogniwie paliwowym w energię transportową). W planie jest również prezentacja modeli aut wykonanych przez studentów Politechniki Warszawskiej oraz alternatywnych środków transportu, takich jak kolej magnetyczna. Specjaliści pokażą, jak ograniczyć emisję CO2 dzięki hodowli mikroalg, a dzięki walizce pełnej energii – zaparzą „słoneczną kawę”. Warszawiacy będą mogli ugasić pragnienie kranówką z beczkowozu, którą zapewnią Warszawskie Wodociągi.
Piknik od dwunastu lat jest świetną okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności dbania o czyste powietrze oraz ochronę klimatu.