Warsztaty dla młodzieży na Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach

333

Państwowy Instytut Badawczy NASK organizuje dla młodzieży warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci, korzyści i zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Spotkania odbędą się 6 i 9 grudnia podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach. Młodzi ludzie dowiedzą się od ekspertów NASK, jaki wpływ na ich psychikę mają social media.

Prowadzący warsztat będą chcieli zwrócić uwagę na to, że nierealny obraz świata pokazywany często w social mediach może wpływać na kondycję psychiczną i sposób postrzegania siebie. Uczniowie dowiedzą się także, jak ważne jest dbanie o swój dobrostan psychiczny i co to oznacza w kontekście korzystania z sieci i narzędzi cyfrowych. Spotkanie odbędzie się pierwszego dnia szczytu, 6 grudnia.

Kolejne dwa warsztaty zaplanowane są na 9 grudnia. Podczas spotkania pt. „Prywatność w sieci”, eksperci NASK opowiedzą młodzieży o tym, jak ważna jest ochrona swojej cyfrowej tożsamości i jak w praktyce można to zrobić. Uczestnicy spotkania przeanalizują i spróbują ocenić swoje nawyki w korzystaniu z internetu, w szczególności dotyczące zabezpieczania osobistych danych przed niepowołanym dostępem. Spotkanie to jest dedykowane najmłodszej grupie uczestników IGF 2021, czyli uczniom 7 i 8 klas szkoły podstawowej.

„Nasz wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. Czego uczymy maszyny?” – to tytuł drugiego warsztatu organizowanego 9 grudnia, który skierowany jest do młodzieży licealnej. Eksperci NASK wraz z uczestnikami spotkania zastanowią się nad tym, jakie korzyści, ale też zagrożenia może nieść rozwój sztucznej inteligencji. Prowadzący warsztat będą dyskutować z młodzieżą m.in.: o algorytmach, świadomym korzystaniu z nowoczesnych technologii, tworzeniu nowych rozwiązań w świecie sztucznej inteligencji, maszynowym uczeniu.

NASK jest patronem Youth Internet Governance Forum Poland oraz wydarzeń towarzyszących, takich jak Project Youth Summit i Youth Summit Working Session. Podczas tych spotkań młodzi ludzie będą: dyskutować o cyfrowej przyszłości, szukać nowych rozwiązań, wskazywać zagrożenia w sieci oraz zaplanują konkretne działania (tzw. action points) do wykonania w następnym roku. Ta część IGF 2021 kierowana jest do młodych ludzi z całego świata.

Na Szczyt Cyfrowy można się zarejestrować pod linkiem: https://www.intgovforum.org/en/content/igf-2021-registration. Rejestracja umożliwia śledzenie blisko 300 wydarzeń, które odbędą się w ramach tego międzynarodowego wydarzenia.

Źródło informacji: NASK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here