Wartość pomocy SCOP dla Ukrainy przekroczyła już milion złotych

1568

Od początku wojny okuliści w Ukrainie pilnie potrzebują różnych środków i zestawów opatrunkowych,  materiałów chirurgicznych, terapeutycznych, operacyjnych oraz leków.  W pomoc ukraińskim lekarzom bardzo intensywnie włączyło się Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. Wartość wsparcia udzielanego  systematycznie od kilku miesięcy przekroczyła już milion złotych. Dary pochodzą od krajowych oraz zagranicznych producentów i dystrybutorów materiałów i sprzętu okulistycznego, a także z wpłat pochodzących od indywidualnych z wielu krajów m.in. z Włoch, Grecji, Szwajcarii.

Darczyńcami materiałów i sprzętu są: Alcon, Bausch Health, Consultronix, MDT Kraków, Optotech, Rainer i spoza Polski Alfa Intes Industria Terapeutica Splendore, Optomed oraz Corneal Dystrophy Fundation.

Na Ukrainę dostarczane są nie tylko materiały i narzędzia chirurgiczne do przeprowadzania operacji okulistycznych, ale również bardzo drogie i zaawansowane technologicznie kamery do wykonywania technik telemedycznych. Kolejny już transport z takimi darami wyrusza do Lwowa w nadchodzącym tygodniu.

– Nasza pomoc jest nastawiona na  udzielanie wsparcia okulistom w ośrodkach, które wykonują procedury okulistyczne. – informuje prof. Robert Rejdak, prezes SCOP i szef Kliniki Okulistyki Ogólnej  Uniwersytetu Medycznej w Lublinie. – W działania te bardzo aktywnie zaangażował się nie tylko zarząd SCOP, ale także rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Wojciech Załuska oraz marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. Rektor Wojciech Załuska zakupił za pół miliona zł dla lubelskiego ośrodka, specjalistyczny sprzęt do wykonywania operacji w technologii 3D. Możemy dzięki temu przeprowadzać skomplikowane  zabiegi chirurgiczne również u ofiar wojny w Ukrainie, w tym przede wszystkim dzieciom i młodym ludziom, trafiającym do naszej kliniki. Marszałek  Stawiarki przeznaczył z kolei 100 tys. zł  na zakup dla ukraińskich lekarzy  materiałów i narzędzi do jednorazowego i wielorazowego wykonywania operacji refrakcyjnych.

prof. Robert Rejdak i dr Nataliya Preys

Ponadto, znaczącym rozwiązaniem było uruchomienie systemu telemedycznego do przesyłania zdjęć i wyników badań pacjentów,  pomiędzy Lublinem a Lwowem. Pozwala to na dokonywanie online konsultacji medycznych i kwalifikowania ofiar wojny do operacji.

– Kluczowa rolę w tych działaniach odgrywa dr Nataliya Preys ze Lwowa, która  jest z naszą kliniką w stałym kontakcie – dodaje prof. Robert Rejdak.  – Przyznaliśmy jej kilka dni temu honorowe członkostwo w SCOP-ie  Ostatnio  gościła u nas i w Krakowie. Przez cały tydzień  w naszym ośrodku w Lublinie szkoliła się z chirurgii witreoretinalnej ( witrektomii), aby takie zabiegi wykonywać samodzielnie we Lwowie. Dla ukraińskich okulistów prowadzimy w SCOP systematyczne szkolenia w tym zakresie. Odbywa się to w ramach grantu pomocowego, o który sami zadbaliśmy.

Niezależnie od tego,  zarówno dorośli jak i ukraińskie dzieci z urazami oczu, poszkodowane w wyniku sowieckiego ataku na ich kraj,  będą  przez cały czas leczone w Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej  SPSK1 w Lublinie, dopóki będzie taka potrzeba. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here