WAT rozpoczyna budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa

241

Kamień węgielny oraz kapsułę czasu wmurowano w fundamenty Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa – nowej inwestycji Wojskowej Akademii Technicznej. Jej wartość przekracza 207 mln zł. Obiekt będzie się składać z dwóch czterokondygnacyjnych części połączonych szklanym łącznikiem. Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa ma powstać w ciągu 4 lat. Inwestycja pochłonie ok. 208 mln zł.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. W budynku znajdą się laboratoria i sale dydaktyczne Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej oraz Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Będzie to profesjonalne wsparcie naukowo-badawcze dla prac związanych z rozwijaniem i zastosowaniem najnowszych technologii w obszarach cyber, krypto i IT oraz sztucznej inteligencji w Siłach Zbrojnych RP, w tym w Komponencie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Dzięki nowoczesnym technologiom symulacji wirtualnej będziemy mogli jeszcze lepiej, a przede wszystkim w kontrolowanym środowisku, przygotować naszych żołnierzy do służby, do zwiększania bezpieczeństwa i efektywnego działania, w szczególności w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreśla gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT.

Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa będzie się składać z dwóch czterokondygnacyjnych części połączonych szklanym łącznikiem. Powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 9,5 tys. metrów kwadratowych. Część A przewidziana jest dla Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa MON, a część B – dla Wydziału Cybernetyki WAT. Budynek będzie charakteryzować się nowoczesną formą połączoną z wysoką funkcjonalnością pomieszczeń użytkowych.

W obiekcie znajdą się m.in.: Cyberpoligon – laboratorium gier wojennych, Cyber Center of Excellence (CCOE), laboratorium systemów śledzenia obiektów pola walki z pomieszczeniem technicznym, laboratoria symulacji wirtualnej w systemach zarządzania polem walki, laboratorium systemów mobilnych, laboratorium systemu zdolnościowego z przeznaczeniem na Analityczne Centrum Gier i Analiz Strategicznych oraz laboratorium informatyczne. Zostaną tu również ulokowane pracownie technologiczno-wytwórcze, m.in. pracownia obwodów drukowanych, druku 3D i obróbki precyzyjnej. Obiekt będzie posiadał serwerownie, sale wykładowe, centrum konferencyjne oraz pomieszczenia techniczne i socjalne. Atrakcyjnym elementem będzie kopuła, w której znajdzie się pomieszczenie z ekranem w formie półsfery o promieniu 6 metrów, wyposażone w symulator wirtualny, generatory obrazu, procesor obrazu, projektory, nagłośnienie i stanowiska komputerowe oraz projektory z systemem nagłośnienia i ekranami projekcyjnymi.

Otwarcie Centrum stworzy nowe możliwości kształcenia dla Wydziału Cybernetyki WAT – jednego z pierwszych wydziałów akademickich w kraju, który uruchomił kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Aktualnie wydział jest kuźnią kadr dla utworzonych na początku 2022 r. Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, gdzie trafiają jego wszyscy wojskowi absolwenci. Centrum posłuży również do realizowania specjalistycznych kursów, takich jak: administracja sieciami teleinformatycznymi i zarządzanie bazami danych, eksploatacja systemów teleinformatycznych i administrowanie sieciami, technologie symulacji wirtualnej w szkoleniu załóg wozów bojowych oraz technologie symulacji wirtualnej w doskonaleniu umiejętności planowania i prowadzenia działań bojowych.

Ewa Jankiewicz, źródło: WAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here