Ważna deklaracja – wsparcie USA dla Trójmorza

1101

Wsparcie przez USA inicjatywy Trójmorza kwotą miliarda dolarów to bardzo ważna zapowiedź. – Ta deklaracja świadczy o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone inicjatywy Trójmorza” – powiedział 15 lutego w Monachium polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na briefingu podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodał, że USA chcą zademonstrować wsparcie, angażując się w rozwój infrastruktury w Europie Środkowej.

„Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zwiększenie przepływu surowców energetycznych i poprawę stanu infrastruktury” – stwierdził minister. Czaputowicz dodał, że cieszy się, że Stany Zjednoczone będą partnerem w tych inwestycjach. Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld dol. na inwestycje energetyczne – ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA. „Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji” w sektorach energetycznych tych państw – argumentował Pompeo w wystąpieniu na dorocznej konferencji.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 r. jako platforma współpracy państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Członkami inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jej strategicznym celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy gospodarczej w obszarze infrastruktury, energetyki i cyfryzacji państw Europy Środkowej. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here