We Wrocławiu spotkali się w weekend entuzjaści kosmosu i astronomii

500

World Space Week Wrocław to największa niekomercyjna impreza dla entuzjastów technologii kosmicznych oraz astronomii. W stolicy Dolnego Śląska odbyła się już trzecia edycja tej imprezy. W pierwszy październikowy weekend we Wrocławiu spotkali się pasjonaci kosmosu i astronomii. Podczas tegorocznej edycji World Space Week wiele atrakcji czekało zarówno na najmłodszych, jak i nieco starszych pasjonatów kosmicznych technologii.

Wydarzenie organizowane przez pasjonatów ze stowarzyszenia WroSpace przygotowane było kompleksowo – zarówno z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych, jak i profesjonalistach zajmujących się zawodowo zagadnieniami związanymi z kosmosem, astronomią i biznesem.

– World Space Week Wrocław to ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne tworzone przez pasjonatów dla pasjonatów kosmosu i astronomii – podkreśla Anna Bukiewicz – Szul, członek zrządu WroSpace, organizatora World Space Week Wrocław. – Jak co roku udział w imprezie brały całe rodziny, młodzież, ale także przedsiębiorcy, naukowcy i pasjonaci technologii kosmicznych i obserwacji nocnego nieba. Co ciekawe, to jedyna w Polsce impreza o tak szerokim zasięgu, tworzona przez wolontariuszy, pracujących bez wynagrodzenia, kierujących się swoją pasją do kosmosu, astronomii oraz działań społecznych.

Najważniejszym elementem World Space Week Wrocław była konferencja popularnonaukowa. W tym roku wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele NASA. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. Artur B. Chmielewski – inżynier, menadżer wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, dr Grzegorz Brona – były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Wiktor Niedzicki – twórca legendarnego programu „Laboratorium” oraz dr Andrzej Dragan – fizyk i doceniany na świecie fotograf.

Ogromną popularnością cieszył się również cykl 40 warsztatów kosmicznych dla najmłodszych i dorosłych, a także strefy wystaw astronomiczno-kosmicznych oraz misja balonu stratosferycznego z transmisją na żywo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też targi firm oraz instytucji z sektora kosmicznego i astronomicznego. Jednym z wystawców była wrocławska firma Thorium Space, która jest projektantem i konstruktorem nowatorskiej płaskiej anteny przeznaczonej na unikalne pasma nadawczo-odbiorcze, umożliwiające elektroniczne sterowanie wiązką i szybszą transmisję danych od oferowanych aktualnie na rynku.

– To wyjątkowe wydarzenie za każdym razem przyciąga wielu pasjonatów kosmosu – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space. – Jest to również doskonałe miejsce na zaprezentowanie dokonań firm działających w branży space. Nie bez znaczenia jest też możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych, stąd też nasza obecność podczas na World Space Week Wrocław.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Polska Agencja Kosmiczna, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Prezydent Miasta Wrocław oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here