Weź leśną kąpiel w Arłamowie…

1076

Leśna kąpiel, to coś więcej niż spacer po lesie. Shirin-yoku to głębokie zanurzenie się w lesie, delektowanie się krajobrazami, zapachami i dźwiękami i lasu, uważne bycie wśród przyrody i prawdziwe bycie przy sobie. Terapii lasem można oddać się na terenie hotelu Arłamów, gdzie specjalnie do leśnych kąpieli udostępniono fragment lasu.

Shinrin-yoku – terapeutyczne leśne kąpiele – pochodzą z Japonii, gdzie celebruje się więź człowieka z naturą. W latach 80. ubiegłego wieku zostały wprowadzone jako część programu poprawy stanu zdrowia Japończyków w celu złagodzenia skutków stresu doświadczanego w pracy. Dziś kąpiele leśne są popularne na całym świecie, również w Polsce, a my coraz bardziej doceniamy dobroczynny wpływ terapii lasem na zdrowie i samopoczucie. Szczególnie, gdy na co dzień mieszkamy w mieście, spędzanie czasu wśród drzew, w lesie, chłonięcie go wszystkim zmysłami, sprzyja harmonii ze światem i samym sobą, poczuciu szczęścia i głębokiemu spokojowi, którego tak bardzo potrzebujemy w obecnych czasach.

– Hotel Arłamów jest otoczony niezwykłej urody Puszczą Karpacką, która ze względu na przewagę lasów bukowych jesienią złoci się i czerwieni, co czyni ją bajkowo barwną. Nasz kompleks zajmuje 235 hektarów i szczyci się najczystszym powietrzem w Polsce. To naturalne więc, że zdecydowaliśmy się na promocję kąpieli leśnych, które niosą nieocenione korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Właśnie dzięki wyjątkowemu położeniu, bliskości bezkresnych, bieszczadzkich lasów, nieopodal pola golfowego, wydzieliliśmy specjalną strefę – leśny zakątek, gdzie można oddawać się kąpielom leśnym. Otuleni lasem możemy odpoczywać w hamakach, na leżakach, przytulać się do drzew, chodzić boso czy niespiesznie spacerować. Ważne, by wsłuchiwać się w odgłosy lasu, do woli korzystać z dobrodziejstw, jakie ta zdrowotna praktyka niesie i przebywać na 100 proc. wśród natury, bez rozpraszaczy – telefonów i przeglądania internetu. Kąpiele leśne wpływają kompleksowo na nasze samopoczucie i kondycję organizmu, stajemy się spokojniejsi i szczęśliwsi.  – mówi Dorota Nidzgorska-Mazonik – dyrektor generalna Hotelu Arłamów

Zalet terapii lasem jest wiele. Shinrin-yoku obniża ciśnienie, poprawia odporność, pomaga zredukować stres. Przebywanie na łonie natury pomaga rozwinąć i wyostrzyć nasze zmysły. Otoczenie drzew obniża poziom kortyzolu (hormon stresu) i adrenaliny, dzięki czemu organizm zaczyna odpoczywać. Spędzenie nawet jednego dnia w bliskim otoczeniu natury powoduje wzrost komórek NK („natural killers”) odpowiedzialnych za wykrywanie i niszczenie komórek nowotworowych. Rośliny wydzielają naturalne olejki eteryczne o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, które – co ciekawe – w dużych ilościach są trujące, a w niewielkich – lecznicze. Molekuły zapachowe podczas oddychania trafiają do płuc, a stamtąd do krwiobiegu. Przemieszczając się po naszym organizmie, idą do kolejnych organów, gdzie wywierają wpływ na receptory. W lesie oddziałuje na nas również śpiew ptaków. Ptasie trele, niepowtarzalne i o zmiennej kompozycji dźwięki, jednocześnie odprężają i pobudzają, zwiększając dodatkowo koncentrację.

Kąpiele leśne stały się ostatnio modne, ale to nie tylko popularny trend na całym świecie, ich skuteczność jest poparta licznymi badaniami naukowymi, dzięki czemu są uznawane za służącą zdrowiu terapię. Zachęcamy do lektury książki pt. „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” autorstwa Dr Qing Li, profesora nadzwyczajnego Nippon Medical School w Tokio. Wśród polskich autorów kąpiele leśne propaguje Katarzyna Simonienko, autorka kilku książek na ten temat, m. in. „Lasoterapia”. Dobrze wesprzeć się wiedzą i praktycznymi wskazówkami ekspertów, ale przede wszystkim warto słuchać swojego organizmu – nasze ciało i umysł wiedzą, co nam służy, musimy tylko poczuć, czego potrzebujemy. Zatopienie się w naturze z wszystkimi jej skarbami sprzyja uważności na własne potrzeby. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here