Naukowe źródła informacji o koronawirusie blokadą dla fake newsów

1038

„Posłuchaj naukowca” to akcja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji na temat koronawirusa i obalanie związanych z nim fake newsów – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada.

Do promowania akcji „Posłuchaj naukowca”, związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, włączył się we wtorek rano wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin, który na Twitterze napisał: „Szanowni Państwo, apeluję o wrażliwość na los naszych czworonożnych przyjaciół!” I umieścił link do pierwszego filmu w ramach nowego przedsięwzięcia. Gowin wyjaśnia w filmie, że w ten sposób kierowany przez niego resort chce wziąć udział w akcji Stop Fake News.

„Zachęcam wszystkich do czerpania wiedzy o koronawirusie z wiarygodnych, naukowych źródeł” – podkreślił szef resortu nauki w produkcji dotyczącej zwierząt domowych.

W pierwszym filmie wystąpił prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. „Nie ma żadnych zagrożeń ze strony psów i kotów, żeby zakazić (koronawirusem – przyp. PAP) człowieka” – podkreślił naukowiec. Ekspert przypomniał, że kilka tygodni temu pojawiła się informacja o psie z Hongkongu, który miał być zarażony. Okazało się jednak – jak wyjaśnia naukowiec – że „pies się nawdychał, od zapewne kaszlącego właściciela, tego wirusa i przez jakiś czas on się utrzymywał w jego błonach śluzowych, ale potem zniknął, bo nie był w stanie się namnażać u psa.”

Rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada powiedziała PAP, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni MNiSW planuje zamieszczać w ramach akcji 1-2 filmy dziennie. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here