Wiceminister Grzegorz Piechowiak z wizytą gospodarczą w Egipcie

689

Podpisanie umowy między Katowicką SSE a Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego, egipsko-polskie konsultacje gospodarcze oraz udział w Egipsko-Polskim Hi-Tech Business Forum – to najważniejsze punkty dwudniowej wizyty wiceministra rozwoju, pracy i technologii Grzegorza Piechowiaka w Kairze i Ain Sokhna.

Pobyt w stolicy Egiptu rozpoczął się od konsultacji  gospodarczych z udziałem wiceszefa MRPiT Grzegorza Piechowiaka oraz wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego. Głównymi tematami gospodarczymi, jakie zostały poruszone podczas rozmowy z egipską wiceminister turystyki Ghadą Shalaby oraz wiceministrem spraw zagranicznych ds. europejskich Badrem Abdel-Aty, były perspektywy oraz intensyfikacja wzajemnej współpracy w obszarze rolnictwa, ochrony środowiska oraz turystyki.

– W kolejnych latach Egipt może stać się dla polskich firm „bramą” w dostępie do rynków afrykańskich oraz do rynków państw arabskich. Z drugiej strony, Polska ze swoimi preferencjami dla zagranicznych przedsiębiorców, to już teraz znakomite miejsce do lokowania inwestycji na ternie PSI, do czego zachęcamy również egipskie firmy – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak. 

Następnie wiceszef MRPiT Grzegorz Piechowiak uczestniczył w oficjalnym otwarciu Egipsko-Polskiego Hi-Tech Business Forum w Kairze.  – Bardzo się cieszę, że to – ważne dla wzmocnienia polsko-egipskich relacji gospodarczych –  wydarzenie przyciągnęło do Kairu tak liczne grono przedsiębiorców z obu państw. Część z firm, które wzięły udział w Forum, już może się pochwalić pierwszymi udanymi  kontraktami. Równocześnie zachęcam tych z Państwa, którzy nie mają jeszcze takich doświadczeń, do pójścia za tym przykładem, jak również do inwestowania w Polsce –  powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Grzegorz Piechowiak na inauguracji Egipsko-Polskiego Hi-Tech Business Forum.

– Mam tu na myśli przede wszystkim ogromne możliwości, jakie Polska i Egipt mogą sobie wzajemnie zaoferować w dziedzinie nowoczesnych technologii, w tym, w takich obszarach działalności biznesowej jak: IT, fintech, smart cities czy branża transportowa – dodał wiceszef MRPiT.

W spotkaniu z przedsiębiorcami z obu państw ministrowi Piechowiakowi towarzyszyli wiceszef MSZ Paweł Jabłoński oraz prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda, prezes Katowickiej SSE Janusz Michałek i sekretarz generalny federacji zrzeszającej egipskie izby handlowe FEDCOC Alaa Ezz.   

W drugim dniu pobytu w Egipcie polska delegacja udała się do miejscowości Ain Sokhna, gdzie prezesi Katowickiej SSE oraz Suez Canal Economic Zone Yehia Zaki zawarli dwustronne porozumienie o współpracy. Dzięki  podpisaniu umowy, na terenie Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego powstanie Polski Park Technologiczny. W tym celu KSSE otrzyma w zarządzanie obszar o wstępnej powierzchni 1 km kw. na terenie Ain Sokhna, a należący do egipskiej Strefy. W uroczystości uczestniczyła również minister handlu i przemysłu Egiptu Nevine Gamea.

– Dzisiejsza uroczystość to kolejny dowód na coraz lepsze relacje gospodarcze między Polską a Egiptem. To także szansa dla polskich firm do inwestowania w Egipcie, a także zachęta dla egipskich przedsiębiorców do realizacji partnerskich projektów biznesowych w przyszłości. Jesteśmy otwarci na wspólne działania w tych trudnych dla nas wszystkich czasach, tym bardziej, że Egipt to jeden z naszych ważniejszych partnerów handlowych na kontynencie afrykańskim – przyznał minister Grzegorz Piechowiak. 

– To szansa na rozwój zarówno naszej, jak i sueskiej strefy. To także impuls do rozwoju gospodarek obu państw oraz nowe możliwości dla przedsiębiorców do inwestowania i nawiązania nowych kontaktów biznesowych – powiedział prezes Katowickiej SSE Janusz Michałek. (MRPiT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here