XX Międzynarodowy Kongres Dermatologii i Medycyny Anti-Aging w Warszawie obfituje w pokazy najnowszych technik zabiegowych. Profesjonalną wiedzą dzielą się z uczestnikami najlepsi specjaliści z kraju i ze świata. Dzięki badaniom naukowym, wachlarz możliwości zabiegowych oferowanych pacjentom jest niezwykle szeroki i nieporównywalnie bogatszy z dostępnym przed 20 laty. Każdego roku pojawiają się nowe technologie i produkty wykorzystywane w codziennej praktyce lekarskiej. Nieodłącznym elementem Kongresu jest również udział wystawców, którzy prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie dermatologii estetycznej.
W pierwszym dniu trzydniowego kongresu poruszane były m.in. niezwykle ważne kwestie związane z odpowiedzialnością cywilną lekarzy za niepożądane zdarzenia medyczne, prezentowano wyniki ogólnopolskich badań w zakresie standardów jakości, komunikacji oraz procesu obsługi w klinikach wykonujących zabiegi dermatologii estetycznej oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie medycyny estetycznej.
W Polsce co siódma osoba korzysta z zabiegów medycyny estetycznej. W 70 proc. są to głównie młode i wykształcone kobiety, w wieku od 25 do 34 lat. Ponad 86 proc. respondentów wysoko ocenia jakość oferowanych usług z zakresu medycyny estetycznej oraz obsługi i podejścia lekarzy do pacjentów. Eksperci przekonywali, że relacje i zaufanie pacjenta do lekarz są budowane na długo przed pierwszym zabiegiem.
– Dostęp do nowoczesnych metod i technik oraz wiedza i doświadczenie lekarzy dermatologów estetycznych są podstawą w świadczeniu wysokiej jakości usług – podkreślała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE), podczas otwarcia jubileuszowego kongresu. – Przez te 20 lat nastąpił gigantyczny postęp w dziedzinie dermatologii estetycznej, ale wzrosła też ogromnie nasza odpowiedzialność za wykonanie zabiegów. Staramy się robić to jak najlepiej, aby powstrzymać procesy starzenia i przywrócić młodzieńczy wygląd naszym pacjentom.
Zabiegi dermatologii estetycznej postrzegane są przez pacjentów jako mało inwazyjne, ale dla lekarzy są to zabiegi medyczne, w których bezpieczeństwo pacjentów jest tak samo ważne jak uzyskanie oczekiwanych efektów.
(JC)