Wielkanoc inaczej

1841

W tym roku Święta Wielkanocne będą inne. Wybuch pandemii COVID – 19 spowodował wiele ograniczeń, które obowiązują nas także w tym czasie. Z pewnością będzie to trudny czas dla wszystkich osób wierzących, a szczególnie starszych. Jedno jest pewne – będziemy mieli więcej czasu na przemyślenie tego co w naszym życiu ważne a nawet najważniejsze.

W niejednym polskim domu w tym roku nie będzie święconki czy wspólnego malowania pisanek. Sama spotkałam się z opinią, że jeśli z koszyczkiem do święcenia iść nie można – to w tym roku świąt nie ma. Owszem, musimy liczyć się z trudnościami z jakimi przyszło nam się zmierzyć. Szał przedświątecznych zakupów lepiej zamienić na zakup najpotrzebniejszych artykułów do przyrządzenia wielkanocnych potraw. Spacery czy spotkania z bliskimi niestety musimy całkowicie odwołać, a co do porządków przedświątecznych – tutaj możemy szaleć do woli. Ale czy to wszystko oznacza, że nie ma świąt? Pomimo trudności w zachowaniu wielkanocnych tradycji, czy uczestnictwa w kościelnych nabożeństwach, nie odpuszczajmy tak łatwo. Postarajmy się w tym trudnym czasie zadbać o więzi rodzinne.

Możemy udekorować dom świątecznymi ozdobami, zamówić do domu świeże kwiaty czy ozdobić razem pisanki. W Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na różnorodne dekoracje, może to właśnie najlepszy czas, aby usiąść całą rodziną i zaangażować się razem w coś wyjątkowego. Oczywiście, potem wszystkimi „dziełami” możemy się pochwalić w mediach społecznościowych, aby zainspirować innych. Pamiętajmy także o kontaktach ze starszymi członkami naszych rodzin, którzy nie mają zazwyczaj dostępu do najnowszej technologii.

Wielkanoc w tym roku wypada 12 kwietnia. Ciekawostką jest, że Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Poniedziałek wielkanocny obchodzimy zatem 13 kwietnia. Postarajmy się, aby te święta, mimo wszystkich stresów i zmartwień, które towarzyszą nam od kilku tygodni,  były wyjątkowe, pełne wdzięczności i radości.

Autor: Wiktoria Stefańska, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here