Wielki dar WOŚP dla lubelskich okulistów

914

Nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia chorób oczu warunkuje  skuteczność terapeutyczną. Jest to szczególnie ważne w okulistyce dziecięcej. Narząd wzroku, który rozwija się od urodzenia do dorosłości, jest bowiem narażony na wiele schorzeń i patologii. Ofiarowanie Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej  Uniwersytetu Medycznego w Lublinie unikatowego i kosztownego sprzętu o wartości ponad 3,5 mln zł przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ma w tej sytuacji ogromne znaczenie. Jest darem bezcennym.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wsparcie otrzymane od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które posłuży do wzmocnienia diagnostyki i leczenia groźnych chorób oczu u noworodków i dzieci w różnym wieku – wyznaje prof. Robert Rejdak, szef Katedry i  Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prorektor uczelni. – To jest już kolejny dar dla naszej kliniki, który bardzo efektywnie wykorzystujemy. Mamy aparaty do diagnostyki takie jak lampy szczelinowe z torami wizyjnymi, najnowszą technologię działającą w oparciu o OCT oraz bardzo zaawansowany ultrasonograf diagnostyczny. Z nowoczesnego sprzętu korzystają najmłodsi pacjenci  z całego subregionu, który zamieszkuje ponad 5 mln ludzi, bo tylko my mamy tam oddział dziecięcy.

Drugim tak dużym ośrodkiem w kraju jest tylko Warszawa. Do lubelskiej kliniki trafiają noworodki, niemowlaki i starsze dzieci m.in. z  Przemyśla, Rzeszowa, Radomia, Łodzi z poważnymi schorzeniami i urazami oczu. – Leczymy też najwięcej małoletnich ofiar wojny w Ukrainie, które są  do nas przywożone z poważnymi urazami oczu. Relacjonowało to trzykrotnie m.in. BBC Worlds News, które powróciło właśnie do tych tematów w podsumowaniu roku – dodaje szef kliniki

Mali pacjenci są poddawani zabiegom usuwania zaćmy i operacji na siatkówce oka. Nowoczesny sprzęt wyposażony jest w odpowiedni system do przeprowadzania  również zabiegów przeciwjaskrowych.  Niebawem lubelska Klinika Okulistyki ma dostać jeszcze  z WOŚP najnowszy mikroskop operacyjny z wbudowanym śródoperacyjnym OCT.

– Przez 16 lat  korzystaliśmy w diagnostyce dziecięcej z nowoczesnego aparatu RetCam z głowicą przystosowaną do badania maleńkich gałek ocznych, u niemowląt i dzieci urodzonych przedwcześnie – informuje szef kliniki. – Niestety, to urządzenie już się wyeksploatowało i ciągle się psuje. Bardzo, ale to bardzo potrzebujemy tego sprzętu do diagnozowania przedwcześnie urodzonych maluszków. Kamera przyłożona do oczka, wszystko dokładnie rejestruje i uzyskujemy precyzyjny obraz w pełnej rozdzielczości. Dzięki temu można błyskawicznie podjąć właściwe leczenie w poważnych sytuacjach. Marzę o tym, żeby WOŚP w ostatnim rozdaniu zakupionego sprzętu, podarował nam taki RetCam. Zabiegamy o tę aparaturę, aby ratować dzieci przed  utratą wzroku. Im wcześniej wykryjemy przyczynę, tym większa jest szansa na uratowanie widzenia. Lubelscy okuliści są ogromnie wdzięczni za dotychczasową hojność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  i ofiarowany sprzęt do okulistyki dziecięcej.  Z całego serca pragnę za to podziękować Jurkowi Owsiakowi i całej Fundacji.

Wielki dar WOŚP dla okulistów zbiega się z mianowaniem Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przez Ministerstwo Zdrowia, jedynym w kraju Polskim Centrum Leczenia Chorób Rzadkich Oczu.

– Choroby rzadkie dotyczą przede wszystkim dzieci i ludzi młodych – wyjaśnia prof. Robert Rejdak. – Jako jedyny ośrodek w Polsce leczymy na dużą skalę choroby rzadkie, o podłożu genetycznym, które ujawniają się w dzieciństwie. Mamy grant na badania genetyczne, które przeprowadzamy u najmniejszych pacjentów i młodzieży. To stawia nas w newralgicznym punkcie ma mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Należymy też do Europejskiej Sieci Referencyjnej zajmującej się chorobami rzadkimi. Mamy świetne zaplecze kadrowe, które w połączeniu z międzynarodową współpracą stwarza nam bardzo duże możliwości. Dobry sprzęt jest nam  ogromnie potrzebny, żeby dokumentować, diagnozować i wysyłać do konsultacji specjalistów zdjęcia wykonane w dużej rozdzielczości. Takie funkcje spełnia właśnie najnowszy aparat RetCam, dlatego tak bardzo nam na nim zależy.

 Lublin to jeden z ważniejszych ośrodków okulistyki w Polsce. Wykonuje całe spektrum zabiegów okulistycznych. Przeprowadził pionierskie operacje wszczepiania sztucznej tęczówki, soczewek Schariotha, wprowadził Cytykolinę, doustne tabletki w leczeniu jaskry, a także wykonał pierwszą w Polsce witrektomię hybrydową, która ma wiele zastosowań, szczególnie w chirurgii urazów gałki ocznej. Lubelski ośrodek prowadzi również wiele badań naukowych, których wyniki kończą się publikacjami w renomowanych pismach światowych, takich m.in. jak Lancet Neurology.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here