Wielomilionowe kontrakty na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej E3

2027

 Po blisko 10 miesiącach od otwarcia ofert, rozstrzygnięto przetargi na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Jeden z nich na zaprojektowanie i wybudowanie drogi S3 Bolków-Lubawka wygrało konsorcjum, w którym połowę udziałów ma spółka zależna Erbudu. Jest to kontrakt na ok. 800 mln zł. Giełdowa grupa  w ostatnim czasie ujawniła jednak duże problemy z rentownością kontraktów.

fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Erbud ma 90 proc. udziałów w Przedsiębiorstwie Budownictwa Drogowo -Inżynieryjnego (PBDI). Ocenie podlegało pięć ofert, a zwycięskie okazało się konsorcjum spółek Mosty Łódź i PBDI.

Po pierwszym półroczu 2018 r. Erbud miał na poziomie skonsolidowanym 29,9 mln zł straty netto wobec prawie 7 mln zł zysku netto przed rokiem. Strata spowodowana była przeszacowaniem marż na sześciu kontraktach w Polsce i trzech za granicą. Krok ten uzasadniono wzrostem cen materiałów, usług podwykonawczych oraz niedoborem pracowników.

Kłopoty z rentownością

O decyzji w tej sprawie Erbud poinformował 22 sierpnia w komunikacie giełdowym, co spowodowało gwałtowną przecenę akcji. W ciągu jednego dnia Erbud stracił na wartości blisko 30 proc. Od tamtego czasu kurs utrzymuje się na zbliżonym poziomie.
Inwestorów zszokowała skala problemów, którymi został dotknięty Erbud. Dotychczas był on postrzegany jako podmiot mniej narażony na kłopoty z rentownością, gdyż jego zaangażowanie w budownictwo infrastrukturalne i zamówienia publiczne jest stosunkowo niewielkie. Grupa pracuje przede wszystkim dla klientów prywatnych w sektorze kubaturowym.

– Mamy już pełną kontrolę nad kosztami na realizowanych kontraktach pod kątem cen materiałów i podwykonawców – uspokajał Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, w rozmowie z WNP.PL. Przyznał jednak, że powrót budowlanej grupy do pozytywnych wyników może nastąpić dopiero w 2019 r.

Erbud ma 90 proc. udziałów w Przedsiębiorstwie Budownictwa Drogowo -Inżynieryjnego (PBDI). Spółka ta, mająca siedzibę w Toruniu, dotychczas realizowała przede wszystkim mniejsze kontrakty drogowe dla samorządów. Jednym z największych był wart 60 mln zł brutto kontrakt, obejmujący m.in. budowę przeprawy na rzece Kaczawie w Legnicy, który PBDI realizowała właśnie z Mostami Łódź.

Debiut PRDI w roki generalnego wykonawcy

W ostatnich latach PBDI największe umowy podpisywało w dziedzinie budowy farm wiatrowych. W sierpniu – po dłuższej przerwie – firma pozyskała nowe zamówienie w tym sektorze. Kontrakt na budowę odcinka S3 będzie zatem debiutem PBDI w roli generalnego wykonawcy drogi ekspresowej i największym zleceniem w historii spółki oraz jednym z największych całej grupy Erbud.

Agnieszka Głowacka, członek zarządu Erbudu, pytana o komentarz do sprawy, podkreśliła, że konsorcjum zostało wybrane z szóstą ceną w przetargu, a udział PBDI będzie wynosił 50 proc. – Uważamy, że nasza oferta na zaprojektowanie i wybudowanie drogi S3 Bolków-Lubawka jest rentowna – przekazała Głowacka.

W przetargu kryteria wyboru wykonawcy stanowiły cena (60 proc.) oraz termin realizacji (40 proc.). Wszyscy oferenci zadeklarowali realizację w ciągu 31 miesięcy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

Droga ekspresowa S3 Bolków – granica państwa

Inwestycja w formule „projektuj i buduj” została podzielona na dwa zadania. Równolegle do wyboru wykonawcy odcinka Bolków-Lubawka wskazano też najkorzystniejszą ofertę na sąsiedni odcinek Kamienna Góra-Bolków o długości 16 km.

Wygrało go konsorcjum spółek Porr oraz Porr Bau, które wyceniło prace na 1,536 mld zł wobec budżetu zamawiającego w wysokości 2,139 mld zł brutto.
Tam spośród 12 ofert rozstrzygnięcia doczekały tylko dwie – drugą złożyło konsorcjum firm Metrostav Polska oraz Metrostav (1,592 mld zł brutto). Oferta Konsorcjum Porr była siódma pod względem ceny.
Co istotne, w ramach odcinka Kamienna Góra-Bolków zaplanowano dwa tunele. Pierwszy, o długości ok. 2,3 km, przebije się przez zbocze masywu Gór Wałbrzyskich w Starych Bogaczowicach. Drugi tunel będzie miał ok. 320 m i powstanie w rejonie miejscowości Gostków. Obiekty będą realizowane metodami górniczą i odkrywkową.

Źródło wnp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here