Wiemy, jak Polacy dbają o swoje zdrowie!

1275

Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 wypełniło 401 195 internautów. Na podstawie zebranych odpowiedzi został przygotowany raport, który obrazuje stan zdrowia Polaków. Ankieta była dostępna online przez pięć tygodni. Liczba respondentów wskazuje, że badanie serwisu Medonet jest największym dotychczas przeprowadzonym sprawdzianem zdrowia w polskim internecie.

Narodowy Test Zdrowia Polaków to ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny serwisu Medonet, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat stanu zdrowia i sposobów na jego poprawę. Jego najważniejszym elementem jest badanie obejmujące takie aspekty jak: stan zdrowia, chorobowość, profilaktyka zdrowotna, styl życia czy korzystanie z opieki zdrowotnej. Każda z osób, która wzięła udział w Narodowym Teście Zdrowia Polaków poznała swój Indeks Zdrowia oraz otrzymała spersonalizowane rekomendacje dotyczące stanu zdrowia.

Ankieta, rekomendacje, a także raport zostały przygotowane przez redakcję Medonet z merytorycznym wsparciem Rady Naukowej Narodowego Testu Zdrowia Polaków, w skład której weszły największe autorytety medyczne m.in..: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. CM; prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii UJ CM; prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii; prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, dziekan Wydz. Lekarskiego UJ CM.

Na podstawie danych otrzymanych w badaniu został przygotowany ogólny raport na temat stanu zdrowia Polaków w 2020 roku. Publikacja została uzupełniona o dostępne informacje na temat wpływu chorób przewlekłych na przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i ryzyko powikłań przy chorobie COVID-19. Raport można pobrać na stronie: narodowytestzdrowia.medonet.pl.

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia wskazały m.in. że 61 proc. Polaków ma problem z nadmierną masą ciała (74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet), mimo to co czwarty respondent jada fast-foody kilka razy w miesiącu, a niemal co trzeci pije słodzone napoje co najmniej kilka razy w tygodniu. Co więcej, połowa Polaków nie uprawia żadnego sportu. Badanie wskazało również, że wiele Polek i Polaków nie uczestniczy w przeciwnowotworowych badaniach przesiewowych, mimo że nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce.

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków pokazują, że jest jeszcze wiele obszarów, o które powinniśmy lepiej zadbać, by żyć zdrowiej i dłużej. Prawidłowe odżywianie, większa dawka aktywności fizycznej, ograniczenie używek czy regularne wykonywanie badań przesiewowych to kwestie, o których musimy pamiętać nie tylko w czasie pandemii. Mam nadzieję, że wyniki, które przedstawiliśmy w raporcie, skłonią do refleksji i sprawią, że więcej z nas mocniej przyjrzy się swojemu zdrowiu – mówi Anna Zimny-Zając, redaktor naczelna Medonet.

Narodowy Test Zdrowia to pierwsze i największe tego typu badanie obejmujące całą Polskę. Badanie prowadził  serwis Medonet należący do Ringier Axel Springer Polska we współpracy z agencją badawczą ARC Rynek i Opinia. Partnerem strategicznym projektu jest Nationale-Nederlanden.

Raport dostępny do pobrania: narodowytestzdrowia.medonet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here