Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej (WIML) jest jednym z nielicznych w skali europejskiej ośrodków naukowo-badawczo-szkoleniowych i kliniczno-diagnostycznych, specjalizujących się w problematyce medycyny lotniczej. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, kiedy to w 1928 roku Józef Piłsudski, minister spraw wojskowych powołał do życia Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich.
Instytut prowadzi obecnie prace techniczne i naukowo-badawcze nad udoskonaleniem symulatorów, ubiorów lotniczych, a także nad bezpieczeństwem lotów, w tym tolerancją przyspieszeń, niedotlenieniem wysokościowym, treningiem przeciwprzeciążeniowym, orientacją przestrzenną, widzeniem nocnym czy psychologią lotniczą.
W sferze klinicznej zajmuje się medycyną lotniczą, zwłaszcza w zakresie kardiologii, neurofizjologii, laryngologii i okulistyki. Instytut dysponuje wyjątkową w skali Europy infrastrukturą badawczą, do której należą m.in. komory niskich ciśnień, symulator GYRO-IPT, komora dekompresyjna czy katapulta.
W 2011 oddano do użytku jedną z najnowocześniejszych na świecie wirówek przeciążeniowych, pełniącą również rolę dynamicznego symulatora lotu. WIML posiada systemy: oceny predyspozycji do zawodu pilota, zaawansowanej diagnostyki sprawności układu równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej pilotów, badań zaburzeń orientacji przestrzennej, monitorowania stanu psychofizycznego kierujących pojazdami.
Dzięki aktywnej działalności w zakresie ochrony i promocji zdrowia WIML doprowadził do ponad 100 wdrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. WIML, jako jedyny ośrodek w Europie Środkowo Wschodniej otrzymał certyfikat zgodności treningu lotniczo-lekarskiego ze standardami Sił Powietrznych USA. Na forum międzynarodowym WIML współpracuje z NATO i NASA, prowadzi też badania finansowane z różnych źródeł zewnętrznych w tym ze środków Unii Europejskiej.
Przed kilkoma dniami w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej gościła delegacja Armii Stanów Zjednoczonych na czele z Szefem Służby Zdrowia Wojsk Połączonych USA oraz Szefem Służby Zdrowia Armii USA w Europie. Celem pobytu było zaprezentowanie potencjału polskiej wojskowej służby zdrowia, w tym potencjału WIML, mającego dużą rangę i znaczenie w zabezpieczeniu medycznym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej oraz wojsk sojuszniczych, ze szczególnym uwzględnieniem unikatowych zdolności WIML w obszarze badań lotniczo-lekarskich. (info)