Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość

1138

Politycy przedstawiają różne pomysły na reformę system ochrony zdrowia, mamią obietnicami i zapowiadają poprawę. Niezależni eksperci podchodzą do tych pomysłów z dystansem. Sposoby na usprawnianie systemu opieki zdrowotnej prezentowano podczas III Kongresu „Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość, Foresight Medyczny” w Warszawie.  Dyskusje merytoryczne w gronie  przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzystów, menedżerów podmiotów leczniczych, uczonych i lekarzy nie dały jednoznacznej odpowiedzi jak ten system uzdrowić.

Rozwój technologii medycznych i innowacyjnych terapii nie ma bezpośredniego przełożenia na poprawę opieki zdrowotnej w Polsce.  Prognozy na przyszłość zależą  w dużej mierze od zwiększenia nakładów finansowych na służbę zdrowia i refundacji nowoczesnych metod leczenia pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi.  Uczestnicy kongresu poszukiwali odpowiedzi jaka powinna być przyszłość poszczególnych obszarów terapeutycznych dla tego systemu. Dzielili się wiedzą jak przebiega proces informatyzacji polskiej służby zdrowia, jakie korzyści niesie za sobą rozwój telemedycyny, jaką rolę odgrywa artificial intelligence w medycynie i przemyśle farmaceutycznym. Poruszane były zagadnienia  dotyczące innowacji, biotechnologii, finansowania świadczeń medycznych oraz inwestycji w działalność badawczo -rozwojową.

Mówiono także o niedoborach kadry w branży medycznej i jej skutkach w leczeniu pacjentów, a także  o światowych trendów i innowacjach w kształceniu pracowników służby zdrowia. Eksperci, naukowcy, lekarze wielu specjalizacji, menedżerowie i przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej rozmawiali o konkurencyjnych i przyszłych wizjach systemu zdrowia, zagadnieniach niezwykle istotnych w obliczu nadchodzącej zmiany kadencji parlamentu.

Podczas jednego z 17 paneli dyskusyjnych eksperci i uczeni rozmawiali o najbardziej zaawansowanych i spersonalizowanych terapiach w leczeniu hematoonkologicznym.  W terapii CAR-T do walki z komórkami nowotworowymi wykorzystuje się mechanizm układu immunologicznego pacjenta. Z pobranych od niego limfocytów i zmodyfikowanych genetycznie, powstaje lek, który po wprowadzeniu do organizmu zwalcza u chorego komórki nowotworowe. Skuteczność terapii już została na świecie potwierdzona. Efekty leczenia  zdecydowanej większości pacjentów poddanych tej przełomowej terapii  są  fenomenalne, choć zdarzają się też powikłania. Z pewnością jednak dla wielu chorych jest to jedyna szansa na ratunek i powrót do zdrowia. Nie prędko jednak ta przełomowa terapia CAR-T może być stosowana w Polsce do leczenia pacjentów z rakiem krwi. Koszt terapeutyczny jednego pacjenta to ponad 2 mln zł.

Więcej o tej terapii w publikacji: https://liderzyinnowacyjnosci.com/immunoterapia-car-t-przelom-w-leczeniu-najostrzejszej-postaci-nowotworow-krwi/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here