Wkrótce ruszą obowiązkowe deklaracje dotyczące ogrzewania

982

Od 1 lipca 2021 właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych będą mieli ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. To pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklaracje będzie można złożyć przez stronę internetową, jest już formularz wniosku.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił stronę, przez którą od lipca będzie przyjmował deklaracje o tym, czym Polacy ogrzewają domy i budynki. Za brak spełnienia tego obowiązku grozi grzywna. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmie zarówno domy, jak i wszelkie budynki niemieszkalne. Ewidencja pieców dostarczy rzetelnych, weryfikowalnych informacji na temat tego, czego Polacy używają do ogrzania swoich domów i jaki stosują opał. To ma pomóc lepiej ukierunkować fundusze na wymianę kopciuchów, czyli pieców niespełniających norm efektywności i emisji.

Kto musi składać deklaracje?

Na stronie Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) umieszczono już deklaracje, które Polacy będą składali od lipca. Obowiązek składania deklaracji dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych oraz zarządców domów wielorodzinnych, czyli np. spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, administratorów, właścicieli.

Będą dwa odrębne formularze – jeden dla budynków mieszkalnych (A), drugi – dla niemieszkalnych (B). Dla każdego odrębnego budynku mieszkalnego trzeba będzie wypełnić odrębną deklarację. Podobnie dla każdego niemieszkalnego lokalu czy budynku właściciel czy zarządca będzie musiał wypełnić odrębny formularz.

Co się znajdzie w deklaracji?

W deklaracji podajemy adres nieruchomości i rodzaj budynku – czy jest to budynek jednorodzinny, wielorodzinny czy zbiorowego zamieszkania. W przypadku tych ostatnich trzeba będzie również podać liczbę znajdujących się w nim lokali oraz określić, ile lokali obejmuje deklaracja wraz z ich numerami.

Jakie rodzaje ogrzewania uwzględnia deklaracja? Czy ewidencja pieców ruszy na czas? Gdzie będzie można złożyć deklaracje? Ile będzie czasu na złożenie deklaracji? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/38048-wkrotce-rusza-obowiazkowe-deklaracje-dotyczace-ogrzewania/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here