Wkrótce rusza w Lublinie Akademia ESASO, jedna z trzech na świecie

1062

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO)w szwajcarskim Lugano jest międzynarodowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki. Praktyczną wiedzę dotyczącą najnowszych technologii stosowanych w operacjach chirurgicznych  siatkówki i innych chorób oczu, zdobywają tam lekarze z całego świata. Bliźniacza  Akademia ESASO, o takim samym profilu, rusza za miesiąc  w Lublinie. Będzie drugim takim ośrodkiem w Europie i trzecim na świecie, który jest zlokalizowany w Singapurze.

Przed kliku laty powstało w Lublinie centrum badawczo-szkoleniowe ESASO z inicjatywy  prof. Roberta Rejdaka, szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który jest od kilkunastu lat związany z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w szwajcarskim Lugano. Jako dyrektor ds. szkolenia praktycznego lekarzy z chirurgii oka wykształcił w Szwajcarii i w Polsce setki okulistów z całego świata. 

Wieloletnie kontakty  lubelskiego Uniwersytetu Medycznego ze szwajcarskim ośrodkiem doprowadziły do zawarcia umowy 2 października 2020  między prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektorem globalnym ESASO z prof. Wojciechem Załuską rektorem lubelskiego Uniwersytetu Medycznego  o utworzeniu Akademii ESASO w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.

– Podpisana umowa zakłada  prowadzenie pięcioletnich szkoleń w zakresie chirurgii oka, które będą się odbywały co miesiąc z udziałem okulistów z całego świata. Szkołą kierować będą dwaj  wybitni specjaliści, którzy od 2020 roku akademickiego pełnią rolę prorektorów: prof. Robert Rejdak i prof. Kamil Torres.  Otwarcie tak elitarnej szkoły w Lublinie jest  dla naszego środowiska akademickiego zaszczytnym wyróżnieniem – podkreśla rektor Wojciech Załuska.

Przed powstaniem centrum badawczo-szkoleniowego ESASO w Lublinie, polscy okuliści przechodzili specjalistyczne szkolenia w chirurgii oka w Lugano. Po jego utworzeniu przechodzą takie same szkolenia w  Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, gdzie mieści się lubelski ośrodek.

– Zdobyliśmy już międzynarodowe uznanie, w którym gościmy najlepszych specjalistów i autorytety naukowe z wielu krajów świata. Bez wątpienia ten sukces zawdzięczamy prof. Giuseppe Guarnaccia, który przychylił się do wypromowania polskiej okulistyki w świecie i nadal intensywnie wspiera nasze działania – informuje prof. Robert Rejdak.

Prof. Robert Rejdak w marcu br. oprowadzał po lubelskim ośrodku Sławomira Gadomskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, w towarzystwie prof. Wojciecha Załuski, rektora UM i dyrektor naczelnej SPSK1 Beaty Gawelskiej.

Lubelska Akademia ESASO miała rozpocząć działalność wiosną 2021 roku, ale pandemia pokrzyżowała te plany.  COVID- 19 zahamował częściowo dotychczasowe inicjatywy wymiany naukowej i szkoleniowej. Większość szkoleń odbywała się online w wykorzystaniem technik cyfrowych. Trudno przewidzieć jak długo pandemia jeszcze z nami pozostanie, ale Akademia zostanie oficjalnie otwarta w połowie października i będzie prowadzić regularną działalność.

– ESASO ma ogromne doświadczenie w szkoleniu specjalistów z nowoczesnych metod chirurgii oka.  Jest liderem szkoleń w tym zakresie na całym świecie i tą wiedzą chcemy się teraz dzielić w Lublinie. W połowie października przyjeżdża do nas pierwsza 80-o osobowa grupa włoskich okulistów, których będziemy szkolić z tych nowoczesnych technik. Warsztaty będą prowadzone przez międzynarodowych specjalistów w dziedzinie chirurgii siatkówki oka. Co miesiąc będziemy organizować kolejne szkolenia dla okulistów i rezydentów z wielu krajów – zapewnia prof. Robert Rejdak,  dyrektor Akademii ESASO, prorektor Uniwersytetu Medycznego.

Strategia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych zakłada  też włączenie w cykl kształcenia okulistów z państw ościennych w tym z Białorusi, Ukrainy, Czech Słowacji, a także Gruzji, Rumunii i innych krajów. W lubelskim ośrodku będą mieli możliwość zdobywania umiejętności dotyczących chirurgii zaćmy, jaskry, rogówki, chorób siatkówki, a także wykonywania operacji plastycznych np. chirurgii powiek czy twarzy.

ESASO w Lublinie jest wzmocnieniem Europejskiego Centrum Leczenia Chorób Plamki i wsparciem dla  prowadzenia nowatorskich badań diagnostycznych, klinicznych  oraz terapii genowych.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here