Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO)w szwajcarskim Lugano jest międzynarodowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki. Praktyczną wiedzę dotyczącą najnowszych technologii stosowanych w operacjach chirurgicznych siatkówki i innych chorób oczu, zdobywają tam lekarze z całego świata. Bliźniacza Akademia ESASO, o takim samym profilu, rusza za miesiąc w Lublinie. Będzie drugim takim ośrodkiem w Europie i trzecim na świecie, który jest zlokalizowany w Singapurze.
Przed kliku laty powstało w Lublinie centrum badawczo-szkoleniowe ESASO z inicjatywy prof. Roberta Rejdaka, szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który jest od kilkunastu lat związany z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w szwajcarskim Lugano. Jako dyrektor ds. szkolenia praktycznego lekarzy z chirurgii oka wykształcił w Szwajcarii i w Polsce setki okulistów z całego świata.
Wieloletnie kontakty lubelskiego Uniwersytetu Medycznego ze szwajcarskim ośrodkiem doprowadziły do zawarcia umowy 2 października 2020 między prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektorem globalnym ESASO z prof. Wojciechem Załuską rektorem lubelskiego Uniwersytetu Medycznego o utworzeniu Akademii ESASO w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.
– Podpisana umowa zakłada prowadzenie pięcioletnich szkoleń w zakresie chirurgii oka, które będą się odbywały co miesiąc z udziałem okulistów z całego świata. Szkołą kierować będą dwaj wybitni specjaliści, którzy od 2020 roku akademickiego pełnią rolę prorektorów: prof. Robert Rejdak i prof. Kamil Torres. Otwarcie tak elitarnej szkoły w Lublinie jest dla naszego środowiska akademickiego zaszczytnym wyróżnieniem – podkreśla rektor Wojciech Załuska.
Przed powstaniem centrum badawczo-szkoleniowego ESASO w Lublinie, polscy okuliści przechodzili specjalistyczne szkolenia w chirurgii oka w Lugano. Po jego utworzeniu przechodzą takie same szkolenia w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, gdzie mieści się lubelski ośrodek.
– Zdobyliśmy już międzynarodowe uznanie, w którym gościmy najlepszych specjalistów i autorytety naukowe z wielu krajów świata. Bez wątpienia ten sukces zawdzięczamy prof. Giuseppe Guarnaccia, który przychylił się do wypromowania polskiej okulistyki w świecie i nadal intensywnie wspiera nasze działania – informuje prof. Robert Rejdak.

Lubelska Akademia ESASO miała rozpocząć działalność wiosną 2021 roku, ale pandemia pokrzyżowała te plany. COVID- 19 zahamował częściowo dotychczasowe inicjatywy wymiany naukowej i szkoleniowej. Większość szkoleń odbywała się online w wykorzystaniem technik cyfrowych. Trudno przewidzieć jak długo pandemia jeszcze z nami pozostanie, ale Akademia zostanie oficjalnie otwarta w połowie października i będzie prowadzić regularną działalność.
– ESASO ma ogromne doświadczenie w szkoleniu specjalistów z nowoczesnych metod chirurgii oka. Jest liderem szkoleń w tym zakresie na całym świecie i tą wiedzą chcemy się teraz dzielić w Lublinie. W połowie października przyjeżdża do nas pierwsza 80-o osobowa grupa włoskich okulistów, których będziemy szkolić z tych nowoczesnych technik. Warsztaty będą prowadzone przez międzynarodowych specjalistów w dziedzinie chirurgii siatkówki oka. Co miesiąc będziemy organizować kolejne szkolenia dla okulistów i rezydentów z wielu krajów – zapewnia prof. Robert Rejdak, dyrektor Akademii ESASO, prorektor Uniwersytetu Medycznego.
Strategia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych zakłada też włączenie w cykl kształcenia okulistów z państw ościennych w tym z Białorusi, Ukrainy, Czech Słowacji, a także Gruzji, Rumunii i innych krajów. W lubelskim ośrodku będą mieli możliwość zdobywania umiejętności dotyczących chirurgii zaćmy, jaskry, rogówki, chorób siatkówki, a także wykonywania operacji plastycznych np. chirurgii powiek czy twarzy.
ESASO w Lublinie jest wzmocnieniem Europejskiego Centrum Leczenia Chorób Plamki i wsparciem dla prowadzenia nowatorskich badań diagnostycznych, klinicznych oraz terapii genowych.
Jolanta Czudak