Startujący w biznesie kreatywni przedsiębiorcy do rozwoju innowacyjnej działalności potrzebują kapitału i wsparcia inwestorów. Szansą na znalezienie odpowiednich partnerów jest Wolves Summit, międzynarodowa konferencja dla startupów, inwestorów, korporacji oraz przedsiębiorców i ekspertów z całego świata. W siódmej edycji dwudniowej konferencji, która rozpoczyna się 10 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie udział zapowiedziało 3500 uczestników.
Konferencję poprzedzi w poniedziałek, 9 kwietnia największe międzynarodowe wydarzenie networkingowe w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone tematyce Hardware & R&D. Ze wszystkich zgłoszonych aplikacji organizatorzy wybrali 150 projektów Hardware & R&D, które zostaną przedstawione korporacjom i inwestorom jeszcze przed oficjalnym otwarciem konferencji, aby ułatwić młodym firmom networking i kontakt z inwestorami.
Po raz pierwszy na Wolves Summit w szerszym zakresie poruszana będzie tematyka kosmiczna. Dwa panele poświęcone zagadnieniom komercjalizacji badań i eksploracji kosmosu oraz wykorzystania technologii kosmicznych do zastosowań cywilnych poprowadzi prof. Jerzy Achimowicz, ekspert w dziedzinie komputerowego wspomagania badań mózgu, prezes fundacji medycznej Living Brain Foundation. – Polska dysponuje wieloma niezwykle interesującymi technologiami kosmicznymi, z których nie potrafimy zrobić pożytku w kraju, podkreśla profesor Achimowicz. – Sektor kosmiczny jest całkowicie rozproszony. Zamiast projektować i produkować zintegrowane systemy kosmiczne, dotyczące np. małych satelitów i ich wynoszenia na niskie orbity okołoziemskie LEO (Low Earth Orbit) sprzedajemy poszczególne komponenty takich systemów, za nieporównywalnie mniejsze pieniądze. Gospodarka ponosi straty, zamiast się rozwijać.
W praktyce oznacza to, tak naprawdę, rozdawanie naszych polskich technologii koncernom zagranicznym oraz drenaż wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-technicznej. Marnujemy niebywały potencjał polskich uczonych i przedsiębiorców. Nie można dłużej tego tolerować i dlatego zainicjowałem te dwa panele na międzynarodowej konferencji Wolves Summit 9 i 10 kwietnia, aby pokazać polskie dokonania i technologie w tej dziedzinie, dodaje Jerzy Achimowicz.
Przykładem jednej z najbardziej cenionych w świecie, jest technologia fotonowych detektorów poczerwieni, produkowanych przez firmę VIGO System S.A, które są wykorzystywane w technice wojskowej, kolejnictwie, energetyce, a także w medycynie do wykrywania na wczesnym etapie markerów chorób nowotworowych. Polska spółka jest dostawcą podzespołów dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Produkowane przez tę firmę detektory poczerwieni pracują na pokładzie łazika Curiosity eksplorującego powierzchnię Marsa.
– Przykładów międzynarodowej współpracy polskich naukowców i przedsiębiorców z największymi agencjami kosmicznymi na świecie jest dużo więcej, ale te działania mają charakter indywidualny, a nie systemowy. – kontynuuje profesor. – Niezwykle cenione są dokonania uczonych z Centrum Badań Kosmicznych PAN, firmy Creotech, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej czy Instytutu Lotnictwa, gdzie wyprodukowano znakomite silniki rakietowe jako bustery, czyli pierwsze stopnie startowe do wynoszenia rakiet w przestrzeń kosmiczną. Niedawno prof. Piotr Wolański, wybitny specjalista w dziedzinie badań nad silnikami rakietowymi z Politechniki Warszawskiej, związany obecnie z Instytutem Lotnictwa, podczas wizyty studyjnej w Chinach mianowany został przez prezydenta Xi Jinping na eksperta do spraw techniki rakietowej w Państwie Środka. Nasi naukowcy są doceniani na świecie, ale z ich dorobku naukowego nie korzysta się w kraju. To wielki błąd, bo sektor kosmiczny jest niebywale dochodowy pod warunkiem jego integracji.
Problemy z rozproszeniem sektora kosmicznego w Polsce, zaczęły się od stworzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Badań Kosmicznych, co wynikało z braku środków na wnoszenie składki członkowskiej do ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. Technologie kosmiczne mają podwójne zastosowanie, zarówno cywilne jak i wojskowe. Odgrywają zasadniczą rolę w sprawach zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Koordynacja programów kosmicznych powinna należeć do Ministerstwa Obrony Narodowej i posiadać ustalone źródło finansowania. Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA jest praktycznie finansowana głównie przez Departament Obrony USA. Znaczącą rolę w tych działaniach powinno też odgrywać Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
– Jednak to MON, jako główny odbiorca technologii kosmicznych i główny płatnik powinien koordynować podział środków budżetowych, uważa prof. Achimowicz . – Zadziwia też stosunkowo niewielki udział Polski w projektach finansowanych przez NASA. Powinniśmy rozwijać bilateralną współpracę naukowo-techniczną z USA, aby być atrakcyjnym partnerem dla ESA.
W Polce brakuje jednolitej strategii i programu dotyczącego integracji działań wszystkich ośrodków zajmujących się technologiami kosmicznymi. Moglibyśmy się stać w Europie liderem w tej branży, gdyby rząd wspierał finansowo ten sektor. Potrzebne jest natychmiast ok. 400 – 500 mln zł. W ocenie prof. Achimowicza, nowy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr Grzegorz Brona jest bardzo kompetentną osobą do kierowania tą agencja, jednak niewiele zdziała bez pieniędzy.
Mamy w Polsce wybitnych specjalistów, którzy zajmują się technikami rakietowymi i silnikowymi z umiejętnością budowy satelitów, robotów, oprogramowania i sztucznej inteligencji. Stworzenie spójnego systemu tych wszystkich działań i komercjalizacja usług w sektorze kosmicznym z wykorzystaniem ogromnego potencjału również w dziedzinie bioinżynierii medycznej i kosmicznej, zapewniłoby Polsce wysoką pozycję na europejskim rynku sektora kosmicznego. Dyskusje panelowe na Wolves Summit mogą nie tylko zainspirować do konkretnych działań, ale pomóc w wypracowaniu najlepszych propozycji w tym zakresie. Będziemy informować o wnioskach i propozycjach wypracowanych w czasie tych dyskusji.
Redakcja Liderów Innowacyjności jest partnerem medialnym Wolves Summit
Jolanta Czudak
I like it
Zgadzam sie z samym sobs
jerzy.achimowicz@livingbrain.eu