Wieczorem 19 listopada rząd premiera Mateusza Morawieckiego dostał w Sejmie wotum zaufania. Za głosowało 237 posłów, przeciw było 214 a 3 wstrzymało się od oddania głosu. Wcześniej premier wygłosił expose, a potem odpowiadał na pytania posłów.
W expose premiera Morawieckiego mieliśmy trochę konkretów, ale żadnego o znaczeniu fundamentalnym – tak wystąpienie szefa rządu komentuje dla money.pl prof. Witold Orłowski. Ekonomista przyznaje też, że pomysł wpisania PPK do Konstytucji jest dla niego „zdumiewający”.
Zdumiewający pomysł z wpisaniem PPK do Konstytucji. Przecież rząd wielokrotnie podkreślał, że to są pieniądze prywatne – mówi money.pl prof. Witold Orłowski. Jak dodaje, premier w ten sposób pokazuje, że „może coś mówimy, ale ludzie za bardzo nam nie wierzą”. W expose brakowało kwestii fundamentalnych. – Żeby się rozwijać, potrzebna jest praca, kapitał i wiedza – tłumaczy prof. Orłowski.
Ekonomista skomentował również zapowiedzi premiera, który chciałby, aby polskie PKB rosło o 2-3 pkt. proc. szybciej niż PKB krajów strefy euro. Jak dodaje rozmówca money.pl, – Eksperci alarmują jednogłośnie, że mamy problem z podażą pracy, poziom inwestycji jest najniższy od ćwierćwiecza, a zachęt do innowacji brakuje – mówi ekonomista. – Chciałbym się dowiedzieć, jak rząd zamierza to zrobić.
Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytania posłów do jego expose podkreślił, że podatek CIT jest jednym z głównych źródeł, którym jego rząd finansuje politykę społeczną, służbę zdrowia, politykę antysmogową i oświatę.
– Podatek CIT w 2007 roku był na poziomie wyższym, łącznie i dla samorządów, niż po ośmiu latach. Czyli osiem lat minęło, dochody firm wzrosły o 50, 70, 80 procent w niektórych branżach, a podatek CIT stał w miejscu, a nawet ta kwota spadła – powiedział premier.
– Mam też bardzo dobrą wiadomość, bo chcę powiedzieć, że w ciągu trzech lat zmian (rządów PiS), które dotyczyły korporacji wpływy z CIT wzrosły z około 34,5 mld do prawie 50 mld zł – dodał. (inf)