Firmy z branży nowoczesnych technologii należą do największych pracodawców we Wrocławiu, zatrudniając ok. 36 tys. specjalistów. To również grupa najemców o wyjątkowych potrzebach, ponieważ znajdują się w fazie ciągłej transformacji i wzrostu. W ciągu dwóch lat mogą urosnąć o sto, dwieście, a nawet więcej procent. Dlatego jedną z ważniejszych rzeczy dla branży IT jest elastyczność najmu – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego oddziału Cresa Polska.
Wrocław ma za sobą kilka bardzo udanych lat, w tym rekordowy 2018 r., kiedy na rynek trafiło prawie 147 tys. mkw. powierzchni biurowej (całkowita powierzchnia biurowa w mieście przekroczyła wtedy 1 mln mkw.), a firmy wynajęły w sumie ponad 157 tys. mkw. biur. Po dynamicznym okresie rozwoju, w pierwszych trzech kwartałach tego roku tempo przyrostu nowej powierzchni znacznie spadło. – Nie oznacza to jednak, że rynek zwalnia. Wręcz przeciwnie, w budowie znajduje się obecnie ok. 160 tys. mkw. To znacznie więcej, niż w poprzednich latach, gdy średnio w trakcie realizacji mieliśmy ok. 100 tys. mkw. Wrocław nadal postrzegany jest jako jedno z najlepszych miast do lokowania biznesu w Europie – zagłębie innowacji i nowych technologii, kontynuuje Michał Grabikowski.
Stolica Dolnego Śląska od wielu lat związana jest z rynkiem IT, dlatego coraz częściej mówi się o tym, że Wrocław znajduje się na drodze do Doliny Krzemowej. Firmy z branży nowoczesnych technologii należą też do największych pracodawców we Wrocławiu . Według szacunków Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w sektorze pracuje ok. 36 tys. specjalistów. Co więcej, ponad 80 proc. z tych organizacji zapowiada dalszy rozwój i zwiększenie zatrudnienia.
Obok takich gigantów, jak Nokia czy IBM, we Wrocławiu rozwijają się również firmy z tutejszym rodowodem, jak twórca gier komputerowych Techland, producent oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu LiveChat Software, czy producent gier przeglądarkowych i mobilnych oraz lider wśród producentów gier hobbystycznych – Ten Square Games. Wszystkie te firmy odnoszą duże sukcesy międzynarodowe. Warto zaznaczyć też, że ok. 10 proc. branży nowych technologii we Wrocławiu to startupy. Zarówno wielkie korporacje jak i nieduże startupy – patrzą w jednym kierunku: wyższych uczelni technicznych, gdzie szukają dla siebie pracowników.
– Jedną z przewag tego miasta są właśnie dobrze wykształceni, doświadczeni specjaliści, zajmujący się tematem nowych technologii, podkreśla M.Grabikowski. – Wrocław rozwija się w tym kierunku od lat i jest z tego znany, dlatego wielu młodych ludzi, którzy chcą pracować i doskonalić się w zakresie nowych technologii, wybiera Wrocław na swoje miejsce do życia.
Firmy IT w tym mieście rosną i dojrzewają, obsługując coraz bardziej skomplikowane procesy. Odpowiedzią na zmiany jest również oferta wrocławskich uczelni, przede wszystkim Politechniki Wrocławskiej. Stolica Dolnego Śląska to trzecie miasto akademickie w kraju. Na kierunkach związanych z IT kształci się tutaj ponad 15 tys. młodych osób. A co najważniejsze, większość z nich po studiach zostanie we Wrocławiu.
Więcej na www.propertynews.pl