Wschodni Kongres Gospodarczy z udziałem 1500 uczestników

1138

W Białymstoku rozpoczął się Wschodni Kongres Gospodarczy, największa impreza biznesowa poświęcona gospodarce Polski Wschodniej i relacjom tego regionu zarówno z innymi regionami kraju, jak i innymi krajami.  Dwa dni debat, w których udział bierze 200 prelegentów i ponad 1500 uczestników, otworzyła sesja plenarna „15 lat w UE”. Jej tematem była próba bilansu pierwszych piętnastu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na Polskę Wschodnią.

Makroregion wschodni stał się obszarem intensywnego rozwoju. Pięć województw Polski Wschodniej wnosi istotny wkład w osiągnięcia ekonomiczne i cywilizacyjne Polaków. Będzie też odgrywał coraz  większą rolę w transeuropejskich czy globalnych szlakach komunikacyjnych – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników rozpoczynającego się we wtorek Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. – Cieszę się, że Wschodni Kongres Gospodarczy wpisał się na trwałe do naszego życia gospodarczego. Województwa wschodnie dzielił dystans od pozostałej części kraju. Tę część Polski omijały inwestycje. Dziś makroregion wschodni stał się obszarem intensywnego rozwoju – napisał w liście prezydent.

– Wschodni Kongres Gospodarczy to okazja do spotkania i szerokiej debaty o szansach i wyzwaniach, przed jakimi stoi Polska Wschodnia. Mamy dowody, że polityka wspierania tego regionu jest skuteczna i jest niezbędna w przyszłości – napisał w liście do uczestników WKG premier Mateusz Morawiecki.

List od premiera odczytał pochodzący z tego regionu minister edukacji Dariusz Piontkowski. – Jeszcze niedawno traktowano województwa na wschód od Wisły jako tzw. ścianę wschodnią, czyli zaplecze usługowe i  turystyczne pozostałej części kraju. Na szczęście to spojrzenie zaczyna się zmieniać.  Mam nadzieję, że postęp, jaki osiągnął ten region, jest już widoczny i będzie kojarzył się nie tylko z turystyką, ale i z nowoczesną gospodarką – mówił minister.

– Wschodni Kongres Gospodarczy to jedyna reprezentatywna debata o szansach Polski Wschodniej – mówił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator imprezy. Zapowiedział, że tematem wiodącej tegorocznej – szóstej już edycji WKG – będą inwestycje. –  Zastanowimy się, jak je przyciągać. Wspólnie poszukamy nowych szans i możliwości i pokażemy potencjał, który wciąż czeka na wykorzystanie – zapowiedział.

– Nasz region zasługuje na dynamiczny rozwój. Ma wiele atutów i ogromny potencjał – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. – Mam nadzieję, że spotkanie zaowocuje nowymi ideami i zostaną wytyczone nowe drogi rozwojowe – dodał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wojciech Strzałkowski, szef Podlaskiej Rady Gospodarczej, podkreślił, że WKG wpisał się na stałe w biznesowy krajobraz regionu, a o tym, jak potrzebna to dziś impreza, świadczy fakt, że w tym roku ponownie został pobity frekwencyjny rekord.

Czytaj więcej na wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here