Wsparcie ERC dla najwyższej jakości badań naukowych w Europie

1030

Zwiększenie udziału kobiet w grantach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), innowacje i współpraca z gospodarką, konflikty interesu oraz naruszanie zasad etycznych w prowadzeniu badań naukowych ‒ to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas plenarnego posiedzenia Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Tym razem, na zaproszenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka, członkowie Rady ‒ wybitni europejscy uczeni reprezentujący różne dyscypliny naukowe, spotkali się w Krakowie.

O doskonałości naukowej w podwawelskim grodzie

‒ Jesteśmy dumni, że Kraków może być miejscem obrad instytucji, która wytycza kierunki dla doskonałości naukowej, a co za tym idzie ‒ dla rozwoju Europy. To dla nas wielkie wyróżnienie oraz bardzo wyraźne wsparcie. Poprzez wybór naszego miasta, ERC potwierdza, że cała Europa to jeden obszar swobody naukowej oraz źródło naukowej doskonałości ‒ mówił Jarosław Gowin w trakcie spotkania z członkami Rady. ‒ Ustanowione przez ERC wzorce i sukcesy beneficjentów korzystających z grantów, pomagają nam przekonać społeczeństwa do tego, że inwestowanie w naukę jest ważne i przynosi wymierne korzyści ‒ kontynuował premier Jarosław Gowin.

Podczas krakowskiego spotkania poruszone zostały tematy związane z komunikacją ERC z naukowcami i społeczeństwem, nowym programem ramowym Horyzont Europa oraz kwestie związane z otwartym dostępem do publikacji i danych pochodzących z badań naukowych.

ERC i Narodowe Centrum Nauki

‒ Dzięki długoletniej, bardzo intensywnej współpracy pomiędzy ERC a NCN, udało się nam stworzyć polski odpowiednik miejsca, które potrafi docenić i finansować doskonałe naukowe projekty. Za to wsparcie oraz pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni i chcemy z niego jak najdłużej korzystać. Proszę pamiętać że sukces polskiego NCN jest możliwy dzięki ERC ‒ podkreślił premier Jarosław Gowin.

ERC finansuje innowacyjne projekty

Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest niezależną instytucją, która od 2008 r. finansowo wspiera wysokiej jakości europejskie badania naukowe niezależenie od ich dziedziny. Promuje w ten sposób projekty najlepszych, niezależnych naukowców prowadzących własne badania ‒ zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak i tych rozpoczynających dopiero swoją karierę naukową. ERC finansuje innowacyjne projekty, kładąc nacisk wyłącznie na ich jakość, a nie na obszar prowadzonych badań.

ERC przyznaje środki na 3 główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) ‒ dla naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) dla naukowców o ugruntowanym dorobku, prowadzących własne badania.

W czołówce krajów z najwyższą liczbą uzyskanych grantów są: Niemcy (73 granty), Wielka Brytania (64 granty) i Holandia (53 granty). Polscy naukowcy otrzymali dotychczas 32 granty ERC (16 w ramach 7. Programu Ramowego i 16 w Programie Horyzont 2020). (MNiSW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here