Wspólna deklaracja rektorów z Polski, Francji i Niemiec w sprawie odbudowy Ukrainy

822

Na kluczowe znaczenie współpracy europejskich uczelnie z ukraińskimi szkołami wyższymi w kontekście odbudowy i modernizacji Ukrainy wskazują we wspólnej deklaracji rektorzy z Polski, Niemiec i Francji.

W związku z odbywającą się we wtorek w Berlinie konferencją państw G7 i Komisji Europejskiej w sprawie odbudowy Ukrainy, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) przesłała PAP wspólną deklaracje rektorów z Polski, Niemiec i Francji. Dotyczy ona uwzględnienia obszarów edukacji i prowadzenia badań w odbudowie i modernizacji Ukrainy.

„Rosyjski atak na Ukrainę jest wielkim wyzwaniem dla istnienia państwa ukraińskiego i dla spójności demokratycznie zorganizowanych społeczeństw w Europie i na świecie. Europejskie uniwersytety stały po stronie ukraińskich uczelni oraz ich studentów i pracowników od początku wojny, aktywnie wspierając je w ramach swoich możliwości” – czytamy w stanowisku rektorów.

Podkreślono kluczowe znaczenie dotyczące stworzenie politycznych i finansowych warunków dla długoterminowej współpracy między ukraińskimi i europejskimi uniwersytetami. Zdaniem rektorów długoterminowy charakter tych działań jest kluczem do społecznej i gospodarczej odbudowy, rekonstrukcji i pomyślnego dalszego rozwoju Ukrainy jako części europejskiej wspólnoty państw.

Konferencje rektorów Francji, Niemiec i Polski zadeklarowały gotowość do tej długofalowej współpracy. Zaznaczono, że taka deklaracja jest zgodna z celami Konferencji Rektorów Europejskich zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Uniwersytetów.

„Bardzo cieszy fakt, że decydenci polityczni wyznaczają teraz kierunek odbudowy. Również w tym kontekście uniwersytety są gotowe do wniesienia swojego wkładu. Nowoczesne i doceniane na arenie międzynarodowej uniwersytety jako rdzeń funkcjonującego systemu edukacji i badań odgrywają główną rolę w odbudowie, rekonstrukcji i długoterminowym rozwoju ukraińskiego społeczeństwa i gospodarki” – podkreślono.

Wskazano też, że uniwersytety są warunkiem wstępnym do kształcenia specjalistów i kadry kierowniczej dla biznesu, polityki, a także dla badań i działań wspierających odbudowę i modernizację we wszystkich kluczowych obszarach działania.

Odbywające się we wtorek w Berlinie spotkanie dotyczy rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy. W konferencji biorą udział przedstawiciele rządów państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy oraz organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich i akademickich, a także sektora prywatnego. Konferencja odbywa się pod auspicjami Grupy G7 i Komisji Europejskiej.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here