Wspólna inauguracja roku wrocławskich uczelni

806

Komercjalizacja wynalazków, innowacyjności jest swego rodzaju piętą achillesową polskiej gospodarki i polskiej nauki. Działania te  powinny być ze sobą immanentnie złączone – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w czwartek podczas wizyty na Uniwersytecie Wrocławskim. Została tam zorganizowana wspólna inauguracja roku akademickiego dla wrocławskich uczelni. Podczas wystąpienia premier stwierdził, że w dzisiejszym świecie nawarstwiania się wiedzy jest dużo wyzwań dotyczących regulacji prawnych.

Ocenił, że dziś beneficjentem wiedzy w dużym stopniu są ci, którzy potrafią najszybciej przekształcić ją w technologię, czyli wielkie korporacje. „Czy to jest prawidłowe podejście? Uważam, że nie, ponieważ dzisiejsza wiedza jest skutkiem nagromadzenia wielowiekowej, wielopokoleniowej wiedzy.  Coś jest nie tak z prawem własności intelektualnej, które właściwie w sposób samopowielający się wzmacnia tych, którzy już dzisiaj są najsilniejsi” – stwierdził.

„Pogląd, że beneficjentem dzisiaj nagromadzonej wiedzy mogą być ci, którzy w najsprawniejszy sposób potrafią niejako przez ochronę własności intelektualnej tę wiedzę nie tylko przyswoić, ale skomercjalizować ją, przekształcić w dobra sprzedawalne, jest z gruntu niewłaściwy” – powiedział Morawiecki.

Prezydent podziękował też całej akademickiej wspólnocie za to, że wykazała się dużą odpowiedzialnością, wrażliwością i solidarnością w stosunku do mieszkańców Wrocławia w trudnym czasie epidemii. Wyraził też radość, z tego, że nowy rok akademicki rozpoczął się w taki sposób, do jakiego przez lata przywykliśmy. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here