O przeciwdziałanie barierom konkurencyjności na rynku cyfrowym spowodowanych nadmierną przewagą rynkową niektórych graczy, powołanie wyspecjalizowanego organu dla sprostania wyzwaniom związanym z cyfrową gospodarką oraz wprowadzenie zachęt, stymulujących powstawanie Europejskich Joint Ventures w celu zwiększenia udziału firm europejskich w globalnych łańcuchach wartości wystąpili do europejskiej komisarz ds. konkurencji ministrowie z Polski, Niemiec, Francji i Włoch. Wspólny list w sprawie reformy unijnej polityki konkurencji do Margrethe Vestager wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i komisarz ds. konkurencji powstał na miesiąc przed ogłoszeniem wyczekiwanej strategii przemysłowej UE.
Ministrowie: Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, Peter Altmaier, minister gospodarki i energii Niemiec, Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów Francji i Stefano Patuanelli, minister rozwoju gospodarczego Włoch zaprezentowali w liści swoje pomysły, oczekiwania i propozycje konkretnych rozwiązań dotyczących reformy prawa konkurencji na europejskim rynku.
– Celem naszej wspólnej inicjatywy jest zainspirowanie Komisji Europejskiej do podjęcia niezwłocznych działań, aby zdynamizować rozwój europejskiego przemysłu. To co przesądzi o pozycji Wspólnoty Europejskiej w globalnych łańcuchach wartości, to zdolność do szybkiej adaptacji do nowych wyzwań – cyfryzacji, zazieleniania przemysłu czy przeciwstawienia się rosnącej presji ze strony globalnych rywali, korzystających często z instrumentów wsparcia ze strony swoich państw, które są niedozwolone na gruncie prawa europejskiego – zauważa minister Jadwiga Emilewicz.
Polska, Francja, Niemcy i Włochy wzywają Komisję do przyjęcia planu roboczego w ciągu najbliższych kilku tygodni, który zawierał będzie praktyczne propozycje i zasady pozwalające sprostać konkretnym wyzwaniom. Inicjatywa wspólnego listu ma swój początek w deklaracji Trójkąta Weimarskiego „Modernizing EU Competition Policy”, podpisanej w lipcu ubiegłego roku w Poznaniu.
Autorzy listu napisali w podsumowaniu „Jesteśmy przekonani, że Komisja dołoży wszelkich starań, by dostosować politykę konkurencji do trendów rynkowych wskazanych powyżej. Wysiłki mające na celu sprostanie tym wyzwaniom będą miały nasze pełne poparcie polityczne”. (info)