Współpraca polsko-amerykańska – grant Fulbrighta dla prof. Marco Zarbina i Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie

2843

Z  prestiżowego stypendium amerykańskiej Fundacji Fulbrighta korzystają tylko wybitni uczeni i najlepsze ośrodki badawcze na świecie. Powód do dumy ma Klinika Okulistyki Ogólnej w Lublinie, która właśnie znalazła się w tym elitarnym gronie. Stypendium Fulbrighta przyznane zostało  dla prof. Marco Zarbina z Rutgers University i lubelskiej kliniki, na kontynuowanie wieloletniej współpracy i wymiany naukowej obu partnerów. Przełoży się to na wspólne działania w kluczowych obszarach, dotyczących telemedycznej diagnostyki schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, traumatologii, a także badań genetycznych i terapii genowych. ( Na zdjęciu prof. Marco Zarbin i prof. Robert Rejdak)

– Czujemy się szczególnie wyróżnieni, ponieważ po raz pierwszy taki grant otrzymuje polskie środowisko okulistyczne – przyznaje prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. –   Jest to efekt naszej  kilkuletniej współpracy z prof. Marco Zarbinem, który należy do światowej czołówki specjalistów w dziedzinie badań genetycznych, terapii genowych i retinologii. Dzięki wspólnej wymianie naukowej w ramach przyznanego grantu z programu Fulbrighta takie metody będziemy teraz wspólnie rozwijać i wprowadzać w Polsce.

Rozszerzenie dotychczasowego zakresu współpracy o badania i terapie genowe jest niezwykle ważne ponieważ,  lubelska klinika, jako jedyna w Polsce, należy do europejskiej sieci ośrodków referencyjnych chorób rzadkich. Lubelscy naukowcy we współpracy z europejskimi, zaangażowani są w wykonywanie badań genetycznych u pacjentów z podejrzeniem rzadkiej choroby siatkówki, ciała szklistego i nerwu wzrokowego. Polsko-amerykańska współpraca w ramach stypendium Fulbrighta pozwoli na prowadzenie specjalistycznych badań również w tej dziedzinie.

– Wkrótce w naszej klinice gościć będziemy grupę amerykańskich specjalistów, rekomendowanych przez prof. Marco Zarbina, z którymi ustalimy precyzyjny program wspólnych działań we wszystkich obszarach objętych grantem –  podkreśla prof. Robert  Rejdak. –  O szczegółach nie mogę się wypowiadać, że obowiązuje mnie klauzula poufności.  Prof. Zarbin przyjedzie do nas na jesieni. Będziemy mieli liczne spotkania w gronie eksperckim nie tylko w Lublinie, ale także w klinice okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego, kierowanej przez prof. Marka Rękasa, konsultanta krajowego ds. okulistyki oraz z naukowcami skupionymi wokół UKSW, pod egidą rektora ks. prof. Stanisława Dziekońskiego.  (Na zdjęciu prof. Marco Zarbin wśród polskich ekspertów w dziedzinie okulistyki)

Polsko – amerykańska współpraca przyniesie  wiele korzyści całemu środowisku okulistycznemu w naszym kraju i przyczyni się do rozwoju nowych terapii w leczeniu schorzeń oczu.  – Dzięki rekomendacji prof. Marco Zarbina, działającego bardzo aktywnie na rzecz walki ze ślepotą podejmiemy wspólne działania z  amerykańską Fundacją, finansującą najbardziej prestiżowe badania, szczególnie w dziedzinie schorzeń genetycznie uwarunkowanych, w tym siatkówki nerwu wzrokowego – informuje prof. Rejdak.  – Fundacja dysponująca bardzo dużymi środkami na badania i wdrożenia, włącza naszą klinikę  do najnowszych badań nad terapiami genowymi. Myślę, że czekają nas bardzo obiecujące perspektywy.

Polska jest jednym z liderów w Europie, jeśli chodzi o liczbę stypendystów amerykańskiego  programu Fulbrighta, do którego włączona została ostatnio również krajowa okulistyka. Podczas jubileuszowego podsumowania 60 letniej działalności tego programu w naszym kraju, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podziękowała polskim partnerom za wkład w imponującą wymianę naukową i kulturalną. Dodała, że ten program jest ważnym pomostem w dwustronnej wymianie naukowej między Polską i Stanami Zjednoczonymi, i przyczynia się do rozwoju globalnego w wielu dziedzinach.

Jolanta Czudak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here