Współpracę z radiową Trójką skończyła językoznawczyni prof. Katarzyna Kłosińska. Przez wiele lat prowadziła w rozgłośni cykl „Co w mowie piszczy”

1529

Profesor Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego i popularyzatorka kultury języka polskiego, w Programie Trzecim Polskiego Radia prowadziła piątkową audycję „Co w mowie piszczy” poświęconą m.in. ciekawostkom językowym, historii polszczyzny, poprawności językowej.

Ze słuchaczami pożegnała się na antenie w ostatniej audycji: – Żegnam się z Trójką, bo tej Trójki, do której przychodziłam, już po prostu nie ma. Trójka już jakiś czas temu stała się narzędziem – nie ma co ukrywać – propagandy. I choć mnie to uwierało, to sądziłam, że póki jestem komuś potrzebna, póki ktoś chce słuchać moich wykładów o języku, póty jest sens to robić. Ale media publiczne coraz bardziej przypominają świat Orwellowskiej Oceanii. Znaczenia słów są w niej wypaczane, odwracane – w której prawda to kłamstwo.

Orwell pisze też o fałszowaniu przeszłości – powiedziała prof. Kłosińska. I zacytowała: „jeżeli z faktów wynika co innego, fakty należy zmienić”.

Katarzyna Kłosińska pracuje jako adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Polskiego. W 2019 roku. została przewodniczącą Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Napisała kilka książek popularnonaukowych o polszczyźnie.

źródło: polskiemedia.org, Wirtualne Media

foto: Maciek Jaźwieck/AG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here