Wszystkie sprawy urzędowe w jednym portalu? Prace już trwają

1196

Chcemy, by obywatel wchodząc na jeden portal – gov.pl – mógł załatwić różne sprawy urzędowe, a państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jesteśmy już na ścieżce do tego celu – dodał.

Marek Zagórski był pytany 3 grudnia w radiowej Jedynce o to, kiedy doczekamy się jednego narzędzia, które pozwoli w sieci załatwić różne urzędowe sprawy, takie jak 500 plus dla dziecka, zasiłek, rezerwacja miejsca w żłobku czy sprawdzenie e-recepty.

„Jesteśmy na ścieżce, która nas do tego prowadzi” – powiedział. Zapewnił, że jednym z wyzwań na nową kadencję dla Ministerstwa Cyfryzacji jest wdrożenie schematu związanego z obsługą takich „życiowych” spraw.

Jego zdaniem dużo zostało już zrobione. Ocenił, że na portalu www.gov.pl są wypracowane różne elementy łączące działanie urzędów, łącznie z internetowym kontem pacjenta. „Chodzi o to, by z punktu widzenia obywatela przebiegało to tak, że wchodząc na jeden portal – gov.pl – może obsłużyć sobie wszystkie usługi – a właściwie to tak być obsłużonym, by państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować” – powiedział minister.

Zanim jednak takie rozwiązanie będzie mogło ruszyć, konieczne jest – jak powiedział – m.in. zakończenie prac nad „architekturą informacyjną państwa”. „To narzędzie, dzięki któremu możemy popatrzeć, jakie procesy w jakich instytucjach zostały już wdrożone, jakie systemy funkcjonują” – powiedział. I skomentował, że działania dotyczące tej architektury są już „w zasadzie na finiszu”. PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here