O lokalizacji specjalistycznego ośrodka holistycznej rehabilitacji i opieki nad osobami z demencją, w tym z chorobą Alzheimera oraz problemami neurologicznymi w Otwocku – Soplicowie, przesądziło wiele powodów. Atrakcyjne położenie wśród sosnowych lasów pachnących żywicą i bliskość Warszawy to duży atut. Jednak najważniejszym walorem Otwocka, okazała się tradycja miasta jako uzdrowiska, mocno zakorzeniona w świadomości społecznej Polaków. Kadra medyczna i szkoła pielęgniarska na miejscu to dodatkowe argumenty przemawiające za takim wyborem, ale bez doskonale rozwiniętej w mieście infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej taka inwestycja tutaj by nie powstała.
Decyzja o lokalizacji pierwszego w Polsce ośrodka, specjalizującego się w świadczeniu kompleksowych usług rehabilitacyjno-opiekuńczych nad osobami z różnym stopniem demencji, uzależniona była od dostępu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Taki warunek postawili inwestorzy, którzy ideę utworzenia tak wyjątkowego kompleksu w Otwocku-Soplicowie zaczerpnęli w Kanadzie, gdzie opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi należy do najlepszych na świecie.
– Nasza działalność będzie zgodna z kanadyjskimi standardami, wypracowanymi przez 30 lat przez Neila Prashada, twórcę marki ORIGIN i współzałożyciela ORIGIN Polska – zapewnia Karol Bulenda, prezes spółki Origin Otwock 1. – Zanim Prashad zdecydował się na inwestowanie w naszym kraju bardzo dokładnie przeanalizował polski rynek. Statystyki jednoznacznie pokazują, że prawie 5,5 mln Polaków przekroczyło już 65 rok życia. Około 80 tys. miejsc w ośrodkach opieki to zdecydowanie za mało na zapewnienie kompleksowych usług dla osób starszych i niepełnosprawnych. Idea stworzenia sieci takich placówek nowej generacji spotkała się w Polsce z dużym zainteresowaniem.
Otwock pokonał konkurencję
W rywalizacji o budowę ośrodka referencyjnego zwyciężył Otwock ze względu na mikroklimat, uzdrowiskowe tradycje dawnego kurortu, dostępność wykwalifikowanej kadry medycznej na miejscu oraz z uwagi na nowoczesną, dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Usytuowanie kompleksu w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przy leśnym trakcie, w odległości 800 m od asfaltowej drogi wymagało od prezydenta Otwocka zapewnienia, że do obiektu doprowadzona zostanie sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Dzięki dobrze rozwiniętej w mieście infrastrukturze podciągnięcie mediów do położonej w lesie nieruchomości było możliwe.
– Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak od początku był do tej inwestycji bardzo przychylnie nastawiony, dlatego nie zawiódł naszych oczekiwań – informuje prezes Karol Bulenda. – Budowa sieci już jest w trakcie realizacji. Do końca lipca wodociąg, a w sierpniu kanalizacja będą podłączone do prawie gotowego już kompleksu. Jego częścią jest pięknie odrestaurowana Willa Sopliczanka, którą w ostatniej chwili uratowaliśmy od kompletnej ruiny. Po odbudowie, według wskazań konserwatora zabytków, tworzy teraz dodatkową atrakcję tego miejsca, bo jest frontem stylowej i nowoczesnej budowli.
Centrum ORIGIN Otwock wyróżnia się architektonicznym stylem i funkcjonalnością obiektu na tle innych, krajowych placówek. Wewnątrz znajduje się wiele wspólnych pomieszczeń do prowadzenia aktywnych zajęć z podopiecznymi. Niebawem inwestorzy rozpoczną montaż komfortowego wyposażenia. Zaplecze rehabilitacyjne ze światowej klasy sprzętem zaplanowano na każdym poziomie trzykondygnacyjnego budynku. Pokoje dla pensjonariuszy są przestronne, z widokiem na terapeutyczny ogród i sosnowy las, który podziała na chorych kojąco.
Po dokonaniu podłączenia do obiektu kanalizacji i wody do działania przystąpią glazurnicy. Czeka ich dużo pracy w 160 pokojach i pomieszczeniach wspólnych oraz podziemnej części obiektu.
Postęp robót przy budowie infrastruktury satysfakcjonuje inwestorów
– Brygady z OPWiK spisują się na szóstkę z plusem – ocenia prezes spółki Origin Otwock 1. – Wzdłuż leśnego traktu po obu stronach drogi instalują sieć wodociągową i kanalizacyjną. Razem to jest około 1,5 km sieci. Część robót już jest zakończona z podłączeniem kanalizacji do głównego kolektora. Ekipy pracują codziennie prawie od świtu do zmierzchu, dlatego efekty ich pracy są już widoczne.
Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dostosowało swój plan inwestycyjny do faktycznych potrzeb klienta. – Rada Miasta Otwocka nie uchwaliła wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych, ale na szczęście taki plan jest potrzebny tylko do uchwalania taryf – informuje Mieczysław Kostyra, prezes OPWiK. – Mamy swój plan inwestycyjny, który zatwierdza nam rada nadzorcza i skutecznie go realizujemy. Zarówno rada jak i prezydent są przychylni mieszkańcom. Robimy to dla ich dobra i pomagamy inwestorom. Wszystkim się to opłaca.
Nadzór na przebiegiem robót w rejonie ulicy Bernardyńskiej, przy którym zlokalizowany jest ośrodek sprawuje Adam Górka z OPWiK – Prace wodociągowe rozpoczęły się w tym miejscu przed kilkoma tygodniami. Stosujemy tu najlepsze rozwiązania, instalując rury z tworzywa PE. Są trwalsze i elastyczniejsze, poza tym gwarantują bezawaryjny dopływ wody do obiektu przez co najmniej kilkadziesiąt lat.
W pewnym oddaleniu pracuje kolejna ekipa. Ten zakres robót nadzoruje lider budowy brygadzista w OPWiK Adam Witak – Zgrzewamy rury z tworzyw sztucznych zgrzewarką elektrooporową. Na jedno złącze potrzebujemy godziny. Zarówno grzanie, jak i studzenie jest sterowane komputerowo, aby zagwarantować jak najlepszą jakość i trwałość tej instalacji.
Infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna będzie wkrótce gotowa. Znacznie gorzej jest z budową drogi dojazdowej w ul. Bernardyńskiej, ale decyzję w tej sprawie podejmuje już nie prezydent tylko Rada Miasta. – Zaproponowaliśmy radnym, przygotowanie dokumentacji projektowej na nasz koszt i sfinansowanie połowy inwestycji – podsumowuje Karol Bulenda. – Starania rozpoczęliśmy prawie półtora roku temu i nadal czekamy na akceptację naszej propozycji.
Centrum ORIGIN Otwock ma być otwarte pod koniec września br. Do tego czasu asfaltowa droga raczej nie powstanie. Karetki z pierwszymi pacjentami jeździć będą po wertepach. Komfortowy ośrodek o światowym standardzie świadczonych usług, poprawiających jakość życia pensjonariuszom z demencją i problemami neurologicznymi oraz osobom niepełnosprawnym z pewnością zasługuje na większą życzliwość Rady Miasta. Pieniądze na budowę 800 m odcinka drogi nie są duże i zwrócą się za kilka lat w formie podatków wnoszonych przez ośrodek do budżetu miasta. Droga do Centrum ORIGIN Otwock to sprawa wizerunkowa. Jeśli nie powstanie będzie niechlubną wizytówką działania lokalnego samorządu nie tylko w kraju, ale również za granicą. (JC)
Szanowni Państwo,
Niestety mam wrażenie, że radni koalicji PiS nie mają zielonego pojęcia o podejmowaniu strategicznych decyzji, które mogą nie tylko poprawić wizerunek miasta, ale przede wszystkim przyciągnąć dużych inwestorów. Mogę stwierdzić, że po wielu staraniach udało się nakłonić radnych koalicji do przyjęcia na Sesji Rady Miasta deklaracji Krajowego Instytut Gospodarki Senioralnej, z którym wcześniej z inicjatywy radnego Marka Leśkiewicza – Prezydent Miasta Otwocka podpisał umowę partnerską.Warto przypomnieć, że Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej jest prestiżowym i opiniotwórczym ciałem doradczym dla inwestorów polskich i zagranicznych, który prężnie działa jako promotor Gospodarki Senioralnej.
Na koniec pragnę zwrócić Państwu uwagę, jak bardzo nieodpowiedzialnie podejmowane są uchwały przez kolacje radnych PiS-u w sprawach ważnych dla naszego miasta. Parę miesięcy temu radni koalicji PiS- uchwalili bulwersującą większość mieszkańców uchwałę o zmianach budżetowych w sprawie przesunięcia 800 000,00 zł na projekt budowy basenu wraz z halą sportowo-widowiskowa bez wskazania miejsca tej budowy. To typowe zagranie przedwyborcze radnych koalicji PiS-u utwierdziło mieszkańców o podejmowaniu decyzji niegospodarności mieniem publicznym przez radnych koalicji PiS pod kierownictwem przewodniczącego Rady Miasta Otwocka.
Niestety drugim bardzo bulwersującym działaniem na szkodę mieszkańców jest fakt niedopuszczenia przez radnych koalicji PiS-u do budowy bloków komunalnych przy ul. Kochanowskiego w Otwocku. Pieniądze są na realizację inwestycji ok. 7 mln zł, projekt architektoniczny został opracowany, jest pozwolenie na budowę. Brakuje tylko decyzji, którą blokuje przewodniczący Rady Miasta Otwocka o wyrażeniu zgody na rozpoczęcie procedury przetargowej, która wyłoni Generalnego Wykonawcę.
Jestem członkiem komisji mieszkaniowej, wiem ile rodzin czeka na mieszkania komunalne, tak by wreszcie mogli żyć normalnie i nie korzystać ze wspólnej ubikacji na zewnątrz budynku. Niestety, zamiast służyć mieszkańcom i poprawić im warunki mieszkaniowe, to działa się wbrew ich interesowi. Walka i nienawiść do prezydenta przez przewodniczącego sprowadziła to miasto do zapaści i rozpadu. Widać to na każdym kroku. Przecież PiS wszędzie głośno mówi o pomocy, a w Otwocku pomaga się inaczej.
Kolejnym przykładem na skandaliczne działanie antyrozwojowe miasta jest ostatnie wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta Otwocka w publicznej telewizji Kurierze Warszawskim 3 lipca br. Dziennikarz prowadzący po mistrzowsku podsumował wypowiedź przewodniczącego.
Jeśli z taką nienawiścią i zawziętością promuje się swoje miasto, to ja dziękuję za takiego przewodniczącego.
Marek Leśkiewicz
Radny Miasta Otwocka
http://www.szrio.pl
https://kigs.org.pl/partnerstwo-z-miastem-otwock/