Wszystko zależy od ludzi, ich potencjału i kreatywności

1853

Polsko – emirackie relacje biznesowe, handlowe i naukowe w pełni to potwierdzają.  Współpraca obu partnerów od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie, ale w ostatnim okresie jeszcze przyspieszyła dzięki  cennym  inicjatywom podejmowanym przez   Emirates & Europe Business Development Cluster.  Zaangażowanie  wielu osób ze świata polityki, gospodarki, samorządu, kultury, sportu i turystyki przynosi wymierne efekty. Podsumowano je podczas uroczystej Gali „Dinner Innovation”  w przeddzień obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 W czasie polsko – emirackiej gali w warszawskiej AleGorii w swoim wystąpieniu Abdelkhaliq Alawadhi Gargash  prezes Emirates & Europe Business Development Cluster (EEBD), nawiązał do dwóch wyjątkowych wydarzeń – stulecia  odzyskania niepodległości Polski oraz setnej rocznicy urodzin szejka Zayeda, założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, największego naszego partnera  ekonomicznego i handlowego w Zatoce Perskiej.  – O efektach naszej współpracy świadczą najlepiej liczne porozumienia w różnych dziedzinach podpisane  między Polskę i ZEA, wskazywał prezes.  Rozwój relacji biznesowych odzwierciedlają obroty między naszymi krajami, które sięgają 200 mld dolarów, w tym roczna wartość polskiego eksportu w ostatnim czasie wynosi ok. 980 mln dolarów.   Eksport z Emiratów do Polski w ubiegłym roku to prawie 230 mln dolarów. Chcemy nie tylko zwiększyć wolumen handlu między naszymi krajami, ale także przyciągnąć inwestycje po obu stronach. Warto wspomnieć, że ZEA jest jednocześnie rynkiem Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Oferujemy specjalne zachęty dla inwestorów w tym regionie.    

 Z raportu opublikowanego przez ONZ wynika, że ZEA były w czołówce państw inwestujących m.in. w rozwój odnawialnych źródeł energii, zaawansowanego technologicznie przemysłu, a także branży turystycznej.

O krajowych dokonaniach mówili samorządowcy i przedsiębiorcy, którzy  skutecznie współpracują z partnerami z Półwyspu Arabskiego. Dzielili się swoimi sukcesami biznesowymi oraz wiedzą o najnowszych rozwiązaniach technologicznych w reprezentowanych przez siebie branżach.

 Uroczysta Gala była zwieńczeniem obchodów Dni Polsko-Emirackich, podczas której  senator Andrzej Stanisławek i gospodarze z Emirates & Europe Business Development Cluster uhonorowali ambasadora ZEA Yousifa Eisa Bin Hassan Al Sabri i prezesa EEBD Abdelkhaliq Gargash nagrodami na efekty wieloletniej  współpracy między obu krajami.

Pięciu laureatom III edycji konkursu „Liderzy Innowacyjności – Innovation Awards”, który jest częścią pionierskiego projektu realizowanego przez EEBD,przy współpracy z Redakcją Liderów Innowacyjności,   wręczone zostały prestiżowe statuetki. W konkursie nagradzane są firmy, samorządy i osoby,  które wniosły istotny wkład w rozwój i propagowanie innowacyjnych technologii.

Statuetki „Liderzy InnowacyjnościInnovation Awards”  na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości otrzymali:

  • Katarzyna Gruszecka – Spychała – wiceprezydent Miasta Gdyni za najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto
  • Marvipol Development SA– za luksusowy projekt Uniqe Tower wybudowany na warszawskiej Woli
  • Lemon&Orange  – za 360 VR Driving Platform
  • Krzysztof Skiba, Skoff – za infrastrukturalną lampę ICity , oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne chronione wzorami przemysłowymi oraz zgłoszone do Europejskiego Urzędu Patentowego
  • Taras Tyżyk, Dacpol – za innowacyjne testery do pomiaru półprzewodników dużej mocy (testers measuring the power of semi-conductors)

Niespodzianką na zakończenie uroczystości oprócz recitalu Eweliny Marciniak zdobywczyni wielu nagród w konkursach piosenki aktorskiej, był także  tort okolicznościowy z mapą Polski i napisem 100 lat Niepodległości, który wspólnie z gospodarzami imprezy pokroił ambasador ZEA Yousif Eis Bin Hassan Al Sabri. Obchody Dni Polsko – Emirackie, były ściśle powiązane z celebracją setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

(JC)

więcej informacji na stronie  www.forum.eebd.eu/pl/2018-gallery/press-room

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here