Wybitni badacze z Nagrodami Ministra Nauki

252

Wyróżniający się przedstawiciele środowiska szkolnictwa wyższego i nauki odebrali 18 lutego nagrody z rąk szefa resortu nauki Dariusza Wieczorka. „Chciałbym, żeby kadencja tego rządu przeszła do historii jako najlepsza dla rozwoju polskiej nauki” – powiedział minister.

Gala Nauki Polskiej została zorganizowana w przeddzień Dnia Nauki Polskiej, obchodzonego 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika – jednego z najwybitniejszych polskich badaczy. W 2024 r. obchodzimy 551. rocznicę jego urodzin. Święto zostało ustanowione w 2020 r. i jest obchodzone po raz piąty.

Podczas uroczystości w auli głównej Politechniki Warszawskiej wręczono Nagrody Ministra Nauki. Przedstawiciele świata nauki i szkolnictwa wyższego otrzymali je w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.

W 2023 r. Ministerstwo Nauki otrzymało 101 wniosków o przyznanie nagród. Spośród nich 95 zostało skierowanych do oceny merytorycznej. Wnioski oceniał zespół doradczy składający się z reprezentantów środowiska akademickiego z poszczególnych dziedzin nauki lub sztuki. Minister Nauki przyznał 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych.

„Chcę w imieniu całego kierownictwa ministerstwa nauki podziękować państwu za ten trud, za to, co robicie, jeżeli chodzi o rozwój polskiej nauki, rozwój polskich uczelni, naszych studentów, kadry akademickie” – powiedział szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Minister nauki zaznaczył też, że środki na naukę trzeba pozyskiwać również z innych niż ministerialne źródeł. „Stąd jest potrzebny dobry klimat, jest potrzebne pokazanie, że nauka jest potrzebna polskiej gospodarce; że nauka jest niezbędna, jeżeli chodzi o rozwój Polski i tworzenie nowych miejsc pracy” – tłumaczył. „Dzisiaj zaczyna się nowa era dla polskiej nauki. Chciałbym, żeby kadencja tego rządu przeszła do historii jako najlepsza kadencja dla rozwoju polskiej nauki” – podkreślił Dariusz Wieczorek.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował list do uczestników i organizatorów uroczystości. „Przekonanie, że nauka tworzy naszą codzienność, a wykształcenie staje się niezbędnym warunkiem do sprostania wyzwaniom współczesności, towarzyszy nam nieustająco. Wiedza i badania naukowe stanowią bowiem gwarancję postępu i zmian na lepsze, zarówno otaczającej rzeczywistości, jak również życia poszczególnych osób. Dlatego dobrze funkcjonująca sfera nauki i szkolnictwa wyższego to wyjątkowo ważny, jeżeli nie najistotniejszy czynnik sukcesu współczesnych państw i społeczeństw. Warunek ich wszechstronnego rozwoju, bezpieczeństwa, zamożności i prestiżu” – napisał.

Z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz napisał o laureatach nagród: „To dzięki nim mamy dostęp do najnowocześniejszych technologii. To dzięki nim udaje się połączyć naukę i innowacje techniczne z zastosowaniami przemysłowymi”.

„My, przedstawiciele nauki, często czujemy się niedoceniani, niedofinansowani. A przecież jeszcze parę miesięcy temu przedstawiciele KRASP-u (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) stwierdzili, że każda złotówka zainwestowana w naukę przynosi 8-13 złotych zysku. Gdzie znaleźć lepszy biznes? Pamiętajmy o tym i inwestujmy w naukę” – podkreślił witając gości rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba.

Najbardziej prestiżowe nagrody – za całokształt dorobku naukowego – otrzymało w tym roku 15 osób. Wyróżnienia te trafiają do wybitnych osobowości szkolnictwa wyższego i nauki, zajmujących się w trakcie kariery zawodowej m.in. pracą badawczą, opracowywaniem nowych technologii i tworzeniem ważnych dzieł naukowych. To także naukowcy poświęcający się działalności dydaktycznej i opiece naukowej nad młodymi badaczami, zarządzaniem jednostkami badawczymi i dydaktycznymi, pogłębianiem współpracy międzynarodowej i popularyzacją nauki.

26 nagród przyznano za osiągnięcia w działalności naukowej, 3 nagrody za osiągnięcia w działalności dydaktycznej, 8 nagród za wyróżniającą się działalność wdrożeniową i 7 nagród – za osiągnięcia w działalności organizacyjnej. Pełna lista nagrodzonych naukowców jest dostępna na stronie MNiSW. (PAP)

Anna Bugajska

Foto PAP/Paweł Supernak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here